Masz psa? Te aplikacje pomogą Ci zadbać o jego zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 18:20
Od dawna słyszy się o aplikacjach, które pomagają lekarzom diagnozować choroby i podpowiadają, jak dobrać odpowiednie leczenie. Czy na podobne apki mogą liczyć weterynarze i właściciele zwierząt domowych?
Czy aplikacje pomogą w szybkiej diagnostyce naszego pupila?
Czy aplikacje pomogą w szybkiej diagnostyce naszego pupila?Foto: shutterstock/Kostikova Natalia

W weterynarii także funkcjonuje tego typu oprogramowanie, które wystarczy ściągnąć na swojego smartfona. - Aplikacje weterynaryjne dzielą się na kilka rodzajów. Wśród nich są takie, które na co dzień usprawniają naszą pracę, bo dają nam natychmiastowy dostęp do aktualnej wiedzy, bez wertowania podręczników - wyjaśnia weterynarz Maria Zaczek. - Chętnie korzystam z aplikacji, które funkcjonują jak kalkulatory i umożliwiają wykonanie różnych obliczeń, takich jak dawkowanie leków czy zapotrzebowanie na płyny i energię.

Posłuchaj
10:24 CZWÓRKA Dajesz rade - aplikacje dla zwierzat 29.11.2021.mp3 Aplikacje do diagnozowania zwierząt. Rozmowa z lek. wet. Marią Zaczek (Dajesz radę/Czwórka)

Są też aplikacje, które pomagają diagnozować zwierzęta w związku z zatruciami. Jest to o tyle przydatne, że obawy zatruć są dość podobne, ale nie wszystkie mogą być leczone w ten sam sposób. - Takie apki są pomocne, jeśli mniej więcej wiemy, co mogło być powodem zatrucia. W przypadku ostrych objawów zachęcam weterynarzy, by sięgnąć po apkę, która jest podręcznikiem wszystkich nagłych przypadków u zwierząt - dodaje rozmówczyni Kacpra Kowalczyka.

Maria Zaczek tłumaczy także, jak działają aplikacje skierowane są do właścicieli zwierząt. - One przydają się wtedy, gdy nasz podopieczny przewlekle choruje, bo pozwalają na dobowy monitoring parametrów, co ułatwia dalszy kontakt z lekarzem i przyspiesza ustalenie diagnozy - wyjaśnia ekspertka. - Są specjalne aplikacje dla pacjentów kardiologicznych, których właściciele muszą liczyć ich oddechy i monitorować akcję serca w domu. Są też dla cukrzyków, którzy muszą mieć kontrolowany poziom glukozy. Te aplikacje pomagają opiekunom obliczać krzywe cukrzycowe.

Posłuchaj także:

Jeśli zaś chodzi o wartość diagnostyczną tych aplikacji, to one na pewno są pomocne, ale nie mogą zastąpić wizyty u weterynarza.   

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: lek. wet. Maria Zaczek (Veterymaria)

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 14.20

kul

 


Czytaj także

Na co chorują niedźwiedzie?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 17:50
Niedźwiedzie są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Drapieżniki te potrafią biegać z prędkością 60 km/h, ważą niemal 400 kg i doskonale wspinają się po drzewach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strach i stres u zwierząt. "Mobilizują, ale na krótką metę"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 18:00
- Strach pomaga przeżyć, a stres dopinguje do działania. Zwierzętom, tak jak i ludziom, udzielają się te emocje - tłumaczy ornitolog i badacz Adam Zbyryt.   
rozwiń zwiń