Lokata bankowa. Lepsza od skarbonki i bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 15:50
- Lokata bankowa, czyli depozyt, to najprostszy produkt oferowany przez banki - wyjaśnia analityk Paweł Majtkowski. - Dotyczy sytuacji, w której przekazujemy bankowi swoje pieniądze na procent, w celu pomnożenia kapitału.
Lokata to rodzaj instrumentu inwestycyjnego. Jak wybrać najlepszą dla siebie?
Lokata to rodzaj instrumentu inwestycyjnego. Jak wybrać najlepszą dla siebie?Foto: Nana_studio/shutterstock.com

Do niedawna lokaty bankowe były bardzo nisko oprocentowane, a w niektórych krajach Europy dochodziło do sytuacji, w których banki kazały sobie płacić za możliwość przechowywania u nich pieniędzy. - Teraz stopy procentowe, czyli koszt pożyczania pieniądza, na świecie rosną, a lokaty powoli wracają do łask - dodaje rozmówca Mateusza Kulika.

Lokaty oszczędnościowe wobec inflacji

Lokata jest rodzajem instrumentu inwestycyjnego. Polega na tym, że klient zawiera umowę z bankiem, na mocy której umieszcza w depozycie środki finansowe. Bank obraca nimi, np. wykorzystuje do wypłaty kredytów swoim pożyczkobiorcom. Klient natomiast otrzymuje zysk w postaci odsetek. Większość rodzajów lokat nie wypłaca tych odsetek, lecz gromadzi je wraz z wpłaconą na lokatę kwotą (nazywamy to kapitalizacją odsetek). - I choć dzisiaj oprocentowanie lokat w stosunku do rosnącej inflacji powoduje, że posiadacze lokat tracą nawet 6 proc. rocznie, to i tak lokaty są lepszym rozwiązaniem niż trzymanie pieniędzy w domu, bo wtedy stracilibyśmy całą wartość inflacji - wyjaśnia ekspert.

Oprocentowanie roczne a lokaty krótkoterminowe

Najlepsze lokaty, które można dziś założyć w bankach, pozwalają zarobić 2-3 proc. w skali roku. Problem w tym, że są to oferty szczególnie limitowane - dla nowych klientów, na mniejsze kwoty czy krótki okres. Znacznie więcej propozycji inwestycyjnych znajdziemy już w przedziale 1-2 proc. Stawiane przez banki wymagania w tej grupie są już mniejsze, a zdarzają się nawet oferty bez większych ograniczeń. Decydując się jednak na założenie lokaty, warto uważnie przeanalizować każdą ofertę. - Jeśli mamy lokatę oprocentowaną na 2 proc. na rok, to jeśli jest to lokata miesięczna, to uzyskamy zaledwie 1/12 z tych 2 proc. Pamiętajmy też o tym, że zyski z lokat są opodatkowane tzw. podatkiem Belki - podkreśla Paweł Majtkowski.

Posłuchaj
14:31 CZWÓRKA Dajesz rade - lokata 20.01.2022.mp3 Lokaty oszczędnościowe - czy to się opłaca? (Dajesz radę/Czwórka)

Jak wybrać lokatę dla siebie?

Klienci mają do wyboru wiele możliwości lokowania oszczędności - na lokatach czasowych, progresywnych, dynamicznych, walutowych, rentierskich, strukturyzowanych. Jak wybrać najlepszą dla siebie? - Na pewno warto sprawdzić oferty innych banków, a nie tylko tego, w którym mamy konto. I zachęcam do korzystania z internetowych rankingów lokat i zapoznawania się ze szczegółami bieżących propozycji - radzi ekspert.  

Sprawdź także:

Gwarancja bezpieczeństwa

Lokaty bankowe są uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania. - Dodatkowo stanowią punkt odniesienia dla wielu innych produktów bankowych. W całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, mamy system ochrony bankowych depozytów i wszystkie środki zdeponowane w banku do równowartości 100 tysięcy euro, czyli dziś ok. 450 tys. złotych, objęte są 100 proc. gwarancją - dodaje Paweł Majtkowski.  

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Majtkowski (analityk z platformy eToro)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Skąd się biorą podwyżki cen?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 18:50
- Obecny wzrost cen spowodowany jest sytuacją w światowej gospodarce, która jest pochodną pandemii i tego, jak ucierpiały globalne łańcuchy dostaw - tłumaczy dr Łukasz Ambroziak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inflacja - co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:45
Czy drożejące produkty na półkach oznaczają, że mamy do czynienia z inflacją? Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? Sprawdzamy, co to właściwie jest inflacja i jakie są jej skutki.
rozwiń zwiń