Tanie latanie. Czy jest dziś możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 19:30
Na odbudowę ruchu lotniczego po pandemii konieczne są przynajmniej dwa lata - przekonują eksperci transportu powietrznego. Jak i dokąd podróżujemy dziś - w trakcie czwartej fali zakażeń koronawirusem?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nieuwland Photography

Posłuchaj
podróże covid 1200 free.jpg
Raport wakacyjny - gdzie najchętniej podróżowaliśmy?

Pandemia nauczyła mnie cierpliwości na lotniskach, bo teraz wszystko trwa dużo dłużej. Trzeba być wcześniej na lotnisku i mieć przy sobie więcej dokumentów - opowiada podróżnik Dawid Dudek. - Musiałem też przeorganizować wyprawy pod kątem geograficznym. Bo miejsca taki, jak Nowa Zelandia stały się nagle niedostępne. 

Posłuchaj
10:45 CZWÓRKA Czat Czworki - latanie 25.10.2021.mp3 Czy tanie latanie będzie możliwe po pandemii? (Czat Czwórki/Czwórka)

Ale inaczej nie znaczy gorzej. - W tej chwili nie ma tłoku, bo ludzie podróżują mniej. Dla branży turystycznej jest to problem, ale dla mnie taka sytuacja ma wiele zalet - przekonuje rozmówca Piotra Firana. - Pojechałem do Wenecji po sezonie i byłem tam praktycznie sam, widziałem też pustą plażę w Rimini, co przed pandemią było nie do zrobienia.

Sprawdź także:


Zobacz
shutterstock samolot lotnisko 1200.jpg
Jak podróżować samolotami i zachować spokój?

Czy kryzys w branży lotniczej może zakończyć erę taniego latania? Autor "Biblii taniego latania" twierdzi, że raczej nie jest to możliwe. - W ciągu ostatnich 12 miesięcy odbyłem sto lotów i uważam, że działalność linii lotniczych ma sens, kiedy są podróżni. Jeśli ceny będą absurdalnie wysokie, przewoźnik sam skaże się na fiasko - wyjaśnia gość Czwórki. - Zauważyłem też ciekawy trend stosunkowo tanich biletów w klasie biznes. W grudniu lecę do Brazylii i zamiast 2,5 tysiąca euro zapłaciłem 800.

Posłuchaj:

W pandemii większość linii lotniczych stała się też bardziej elastyczna. - Przewoźnicy idą na rękę pasażerom i pozwalają zawieszać rezerwacje. Ale też bardzo restrykcyjne podchodzą do szczepień. Niewykluczone, że już wkrótce zaświadczenie o tym, że jest się zaszczepionym, będzie warunkiem koniecznym, by wejść na pokład - dodaje Dawid Dudek.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Dawid Dudek (podróżnik, autor książki "Biblia taniego latania")

Data emisji: 25.10.2021

Godz. emisji: 15.20

kul

Czytaj także

Overturism, czyli jak znienawidzić turystów?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:00
Na całym świecie są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Reklamowane jako atrakcje turystyczne przyciągają tłumy zwiedzających, przez co życie w nich stało się dużym wyzwaniem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pandemia zmienia transport. Czy i jak będziemy podróżować?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 19:40
Mamy do czynienia z zapaścią na rynku przewozów pasażerskich - przekonują eksperci. - Dotyczy to także polskich przewoźników, którzy co prawda cięli koszty, ale musieli płacić - i to sporo - na przykład za leasing maszyn - wyjaśnia Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
rozwiń zwiń