Pusty portfel, wszystko w plastiku. Co dalej z bankomatami?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 17:10
Pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia, także jeśli chodzi o finanse. Z jednej strony zaczęliśmy uważniej przyglądać się wydatkom, z drugiej - coraz chętniej płacimy kartą.
Polacy już teraz widzą korzyść wynikające z płatności bezgotówkowych.
Polacy już teraz widzą korzyść wynikające z płatności bezgotówkowych. Foto: Stokkete /Shutterstock.com

Do bankomatów wróciliśmy na chwilę, na początku pandemii, kiedy nikt nie wiedział, jak ta sytuacja się rozwinie. Ale wtedy również staliśmy w kolejkach po papier toaletowy Tomasz Jaroszek

- To nie jest nowy trend, bo pierwsze doniesienia o tym, że rzadziej korzystamy z bankomatów, bo wolimy płacić kartą, pojawiły się na długo przed pandemią - przyznaje bloger finansowy Tomasz Jaroszek. - Wydaje mi się, że to zjawisko nasili się jeszcze bardziej pod koniec roku, kiedy rozpocznie się sezon świątecznych zakupów.

Posłuchaj
09:54 CZWÓRKA Czat Czwórki - bankomaty 13.10.2021.mp3 Czy zmierzamy w kierunku waluty cyfrowej? (Czat Czwórki/Czwórka)

Posłuchaj także
kryptowaluty1200.jpg
Kryptowaluty. Wychodzą z ukrycia, ale tracą na wartości

Na to, że wybieramy płatność bezgotówkową, wpływa m.in. rozwój technologiczny oraz fakt, że coraz częściej zakupy robimy w sieci. - Dla osób, które cenią sobie wygodę i szybkość transakcji, karta płatnicza jest najlepszym rozwiązaniem. Ale jest też druga strona medalu, czyli to, że z każdą bezgotówkową transakcją nasz bank wie o nas coraz więcej: gdzie i co kupujemy oraz ile wydajemy i jak się kredytujemy - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. 

Sprawdź:

Dobrze jest mieć trochę gotówki w domu. Tak na wszelki wypadek, gdyby nastąpiła jakaś awaria albo sytuacja, w której potrzebujemy pieniędzy, a nie możemy iść do bankomatu Tomasz Jaroszek 

Na prostej drodze do waluty cyfrowej jest teraz Norwegia, gdzie transakcje gotówkowe stanowią niespełna 10 proc. wszystkich zakupów. - Nie sądzę, żebyśmy całkowicie odwrócili się od gotówki, a jeśli już, to ten proces będzie trwać latami - mówi Jaroszek. - Zwłaszcza że w wielu miejscach na świecie nie ma jeszcze bankomatów i tam bez gotówki raczej sobie nie poradzimy.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Tomasz Jaroszek (bloger finansowy) 

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 15.15

kul


Czytaj także

Freelancer. Jak zacząć nowe zawodowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:51
- Pandemia - paradoksalnie - ułatwiła wielu freelancerom życie. Dzięki temu, że praca zdalna stała się codziennością ludzie odkryli, że mogą pracować równie dobrze dla klienta z Krakowa jak i dla klienta z Londynu, bez konieczności przemieszczania się - wyliczał bloger Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazda bez biletu. Przybywa nastoletnich gapowiczów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 19:00
Wzrasta liczba gapowiczów - wynika z Krajowego Rejestru Długów, a niezapłacone kary za jazdę bez biletu sięgnęły już pół miliarda złotych. Rośnie też liczba najmłodszych gapowiczów. 
rozwiń zwiń