Ryś, żbik i dachowiec. "Świat kotów jest różnorodny"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 19:40
Koty są w Polsce popularnymi zwierzętami domowymi. Należy jednak pamiętać o tym, że ich świat nie ogranicza się do kota domowego, ale jest bardzo zróżnicowany. 
Oprócz wspomnianych kotów domowych, zwanych potocznie dachowcami,mamy całe mnóstwo różnych ras oraz te dzikie, zamieszkujące nasze lasy.
Oprócz wspomnianych kotów domowych, zwanych potocznie dachowcami, mamy całe mnóstwo różnych ras oraz te dzikie, zamieszkujące nasze lasy.Foto: pixabay

Jedne miauczą, inne drapią

Oprócz wspomnianych kotów domowych, zwanych potocznie dachowcami, mamy całe mnóstwo różnych ras oraz te dzikie, zamieszkujące nasze lasy. Wśród ras kotów odnajdziemy pixie bob, maine coon, koty brytyjskie, sokoke, german rex, bobtail, wirehair, cymric, ocicat, LaPerm, curl, manx, sfinsk, ragdoll i wiele, wiele innych. Należy pamiętać, że do rodziny kotów należą też tygrysy, lwy, lamparty, rysie czy żbiki.

Rodzina kotowatych jest niezwykle różnorodna. Jak łatwo zauważyć, to nie tylko kanapowe mruczki, ale i wielkie ryczące drapieżniki. - Rysie i żbiki to nasze rodzime koty, jedyne dzikie, które występują w Polsce w naturze - mówi Paweł Sroka, opiekun zwierząt drapieżnych. - Żbik jest nieco większy od kota domowego, bardziej masywny, ma dłuższą sierść i grubą końcówkę ogona. Natomiast ryś to już jest duży kot wielkości owczarka niemieckiego. Ma bardzo długie łapy, które pomagają mu poruszać się w zimie po śniegu, i pędzelki na uszach. Oba gatunki zamieszkują podobne środowisko - przede wszystkim lasy mieszane, których w Polsce jest najwięcej w górach. Ale żbiki żyją głównie w Bieszczadach i mogą krzyżować się z kotami domowymi. 

Jak dbać o zdrowie kota?

W Polsce w naszych domach żyje 6,5 miliona kotów. Te zwierzęta towarzyszą nam już od niemal 10000 lat, a wszystko zaczęło się od kota nubijskiego, natomiast w Europie od jego mieszanki ze żbikiem. Uwielbiali je poeci i pisarze (fanem kotów był choćby Ernest Hemingway), kiedyś czczone, dziś są towarzyszami naszego życia. Koty, podobnie jak inne zwierzęta, zostały udomowione po to, żeby zwalczać dokuczliwe dla ludzi gryzonie. Dziś to nasi towarzysze, o których dbamy jak o domowników. Kotom często przydarzają się choroby wirusowe, które mogą powodować komplikacje, dlatego tak ważna jest opieka weterynaryjna. - Białaczka kocia i zespół niedoboru immunologicznego to są choroby, które dają podobne objawy i obie upośledzają odporność, co może prowadzić do licznych stanów zapalnych - wyjaśnia lekarz weterynarii Daria Płókarz z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych. - W początkowej fazie organizm zwierzęcia reaguje na antybiotyki, ale jeśli się to zaniedba, to schorzenie może zamienić się w chorobę letalną.  

Posłuchaj
09:14 CZWÓRKA Dajesz rade - koty 21.02.2022.mp3 Co powinniśmy wiedzieć o kotach? (Dajesz radę/Czwórka)

Nie kociaki, tylko twardziele

Każdy z naszych domowych pupili ma inny charakter, inne upodobania i potrzeby. Według specjalistki koty mogą działać jak barometr i wyczuwać intencje ludzi, są również specyficznymi i tajemniczymi zwierzętami, ponieważ dużo ukrywają. - To są typowe drapieżniki, w związku z czym pokazywanie słabości, w tym bólu, także nie jest w ich naturze - podkreślała w "Dajesz radę" dr Sybilla Berwid-Wójtowicz

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 21.02.2022

Godzina emisji: 14.20

kul

Czytaj także

Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:00
Zarówno psy jak i koty wywodzą się od dzikich drapieżników. Dlaczego, po udomowieniu zwierzęta te stały się tak lękliwe i jak temu przeciwdziałać? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta chorują też zimą. Jak w mróz ruszyć do weterynarza?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:40
Zima nie sprzyja zdrowiu, zwłaszcza jeśli chodzi o małe ssaki. - Świnki morskie, króliki, myszoskoczki i szczury są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i źle znoszą nie tylko mrozy, ale też przeciągi - tłumaczy dr Aleksandra Maluta. - Przebycie nawet krótkiego dystansu jest dla nich w obecnych warunkach dużym wyzwaniem.
rozwiń zwiń