Czym jest forsa? Najlepiej odpowiedź poznać w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:15
Im wcześniej dowiemy się, czym są pieniądze, jak je zarabiać, oszczędzać i wydawać, tym lepiej będziemy sobie radzić w świecie finansów jako dorośli. 
Oprocentowanie podniosły już m.in. PKO BP i Pekao SA
Oprocentowanie podniosły już m.in. PKO BP i Pekao SAFoto: shutterstock.com/SFIO CRACHO

- Odpowiedzi na pytania o pieniądze powinnyśmy poznać jak najwcześniej. Jeśli poznamy je w szkole, to jako dorośli będziemy mieć tę wiedzę i podejmować lepsze decyzje związane z naszymi finansami - mówi Aleksandra Pieńkosz, redaktorka polskiego wydania książki Rashmi Sirdeshpande "Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym". 

Brytyjkę możemy znać jako autorkę książek dla dzieci i młodzieży, ale z wykształcenia jest ona prawniczką. Gość Czwórki zauważa, że jako córka emigrantów z Indii Rashmi w swoich publikacjach opowiada nie tylko o osobach uprzywilejowanych, które miały łatwy start w życiu. 

Od muszli, przez pieniądz fiducjarny, po kryptowaluty

Aby zrozumieć świat pieniędzy, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym pieniądz jest. - To przede wszystkim środek wymiany. Warto wiedzieć, że koncept pieniędzy, jaki dziś znamy, to nie jedyna forma pieniądza, z jaką ludzie mieli do czynienia - wyjaśnia Aleksandra Pieńkosz. - Dziś nasz pieniądz jest pieniądzem fiducjarnym, czyli umownym: metal, z którego zrobiona jest moneta, nie ma takiej wartości jak jej nominał - dodaje. 

Kiedyś pieniądzem mogło być wszystko: muszle, płody rolne, metale szlachetne. Jakiś czas temu pojawiły się kryptowaluty, które są nową formą pieniądza. Gość Czwórki zauważa, że autorka "Forsy" ma ciekawe spostrzeżenie, że każda zmiana formy pieniądza miała zawsze wpływ na życie ludzi, a więc dziś nie wiemy, jak się to dalej potoczy. 

Warto też pamiętać, że są na świecie tacy ludzie, którzy w ogóle nie rozumieją koncepcji pieniądza, nie korzystają z niej, bo jest to dla nich forma abstrakcyjna. 

- Pieniędzmi przechowujemy wartość np. naszej pracy, dobra, które gromadzimy - wyjaśnia gość Czwórki. - One są też jednostką rozliczeniową: każdy kraj ma swoją walutę, którą rozlicza swoich obywateli - dodaje. 

Wstęp do zarabiania 

Mając pieniądze i wiedząc, czym one są, możemy je zarabiać i pomnażać. - Z książki możemy się dowiedzieć, jak zarabiać, wykonując usługi dla naszej rodziny. To pobudza przedsiębiorczość dzieci. Autorka podkreśla jednak, że wykonywanie obowiązków nie zawsze jest powodem, dla którego dziecko ma otrzymać zapłatę - wyjaśnia Aleksandra Pieńkosz. - Dzieci same powinny rozpoznać potrzeby rodziny, może próbować tworzyć coś dla sąsiadów czy znajomych rodziców - dodaje. - Dzięki temu dziecko zyskuje kompetencje, a podejmowane działania nastawiają je na myślenie przedsiębiorcze.

Posłuchaj
11:50 czwórka dajesz radę 09.06.2022.mp3 Aleksandra Pieńkosz opowiada o książce "Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym" (Dajesz radę/Czwórka)

Co można robić z pieniędzmi?

W świecie finansów niezwykle ważne jest oszczędzanie, mówi się nawet, że jest ważniejsze od zarabiania. - Autorka "Forsy" podsuwa mnóstwo pomysłów, jak to robić. Wyjaśnia, czemu lepiej nie trzymać pieniędzy w skarpecie czy skarbonce. Opowiada, jak pieniądze mogą procentować - mówi redaktorka. 

Rozdział poświęcony inwestycjom to już wyższy poziom wiedzy, pojawiają się w nim zagadnienia ekonomiczne, objaśnienia dotyczące funkcjonowania giełdy, akcji czy kryptowalut. 

Co ciekawe, w części o wydatkach Rashmi Sirdeshpande nie mówi, że nie wolno wydawać, a dzieli nasze zakupy na "potrzeby i pragnienia". Młodym czytelnikom wyjaśnia, czym są priorytety, podstawowe potrzeby, a czym luksus. Podpowiada też, jak stworzyć listę celów, inspiracji i marzeń, które pozwolą lepiej odnaleźć się w świecie pieniędzy. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Aleksandra Pieńkosz (redaktorka polskiego wydania książki Rashmi Sirdeshpande "Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym")

Data emisji: 9.06.2022

Godzina emisji: 14.15

pj

Czytaj także

Ile kosztują marzenia i jak je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:00
Egzotyczna podróż, sportowe auto, dom w górach - to marzenia wielu z nas. - By je spełnić, warto przekuć je w realne plany - radzi Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".
rozwiń zwiń