Polskie Radio
Section05
zarobki

Zarobki a inflacja. Kędzierski: mówienie o tym, że wzrost płac napędziłby inflację, jest nadużyciem

- Podwyżki płac w sferze budżetowej choćby o 10 proc. to dla budżetu państwa wydatek kolejnych miliardów, ale rząd ma dziś wyższe przychody z podatków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA inflacja zarobki społeczeństwo rząd Mateusza Morawieckiego

"Pomysł pana Tuska jest z sufitu". Prof. Zbigniew Krysiak o czterodniowym tygodniu pracy

- Czterodniowy tydzień pracy to jest jakiś brak wyobrażenia przez pana Donalda Tuska tego jakie byłyby konsekwencje. Gdyby teoretycznie tak się stało, to to by doprowadziło do tego, że Polska byłaby wyalienowana - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana).
Zobacz więcej na temat:  praca GOSPODARKA firma zatrudnienie produkcja produktywność wydajność zarobki Donald Tusk polityka Polskie Radio 24

Grupa Tauron doszła do porozumienia ze związkowcami. Będzie wyrównanie inflacyjne, zakończy się protest

Pracownicy spółek Grupy Tauron otrzymają w dwóch transzach wyrównanie inflacyjne w łącznej wysokości 7 tys. zł brutto - zakłada porozumienie, podpisane przez przedstawicieli strony społecznej i zarząd Taurona. Jesienią związkowcy i zarząd Grupy mają wznowić rozmowy płacowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Polska Energia związki zawodowe protest zarobki energetyka POLSKA społeczeństwo

Czterodniowy tydzień pracy. Ekspert: dla polskiej gospodarki byłaby to katastrofa

- Nie można odrzucić wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, nie może on jednak podwyższyć kosztów pracy i musi być bezpieczny dla gospodarki - ocenia doradca zarządu Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina. Z kolei dla prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka, wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest pomysłem szkodliwym i infantylnym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca zatrudnienie wydajność produktywność produkcja zarobki

Coraz mniejsze oczekiwania finansowe pracowników. Wojna na Ukrainie zmienia polski rynek pracy

Wyższe zarobki są najczęstszym powodem poszukiwania nowej pracy. I choć w kwietniu 41 proc. pracowników spodziewało się podwyżki wynagrodzenia, to w porównaniu ze styczniem widać wyraźny spadek - wynika z badania na zlecenie Gi Group. Jednocześnie 17 proc. Polaków obawia się utraty pracy z powodu wojny na Ukrainie i napływu uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca firma zatrudnienie zarobki pracownik zmiana pracy POLSKA

Podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia? Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji ustawy

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała - wraz z poprawkami - projekt noweli ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. Według szacunków resortu zdrowia, planowane od lipca 2022 r. podwyżki obejmą grupę ok. 460 tys. pracowników ochrony zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka zarobki Sejm służba zdrowia

Niemal połowa Polaków myśli o zmianie pracy. Główną motywacją jest inflacja i wysokość zarobków

44 proc. Polaków jest obecnie bardziej skłonnych do zmiany pracy na lepiej płatną ze względu na inflację - wynika z badania Pracuj.pl. Podobny odsetek ankietowanych starał się w ciągu ostatniego roku o podwyżkę z powodu wzrostu cen. W sondażu zapytano, jak inflacja odbija się na budżetach domowych i możliwościach finansowych respondentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie rynek pracy pracownik pracodawcy firma badania zarobki