Polskie Radio
Section05
zarobki

Nauczyciele i budżetówka czekają na obiecane przez KO podwyżki. "Zobowiązanie powinno być niezwłocznie zrealizowane"

Związkowcy obawiają się, że zbyt późne utworzenie rządu oraz zadłużenie państwa mogą pokrzyżować realizację obiecanego im przez partie opozycyjne 30-proc. wzrostu płac dla nauczycieli i 20-proc. dla urzędników i służb mundurowych. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" wszystkie te partie obiecały pracownikom budżetówki znacznie wyższy wzrost płac w 2024 r., niż zrobił to dotychczasowy rząd PiS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA finanse osobiste zarobki nauczyciel budżet Polski

"Donald Tusk był premierem polskiej biedy". Politycy PiS przypominają rządy PO-PSL

Donald Tusk był premierem polskiej biedy i wysokiego bezrobocia. W czasach jego rządów bezrobocie sięgnęło ponad 14 proc., a za chlebem na emigrację wyjechało ponad 2 mln Polaków. Za rządów PiS bezrobocie wynosi tylko 5 proc. i pracuje rekordowa liczba ponad 16,5 mln pracowników - podkreślili politycy Prawa i Sprawiedliwości komentując nowy spot ugrupowania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezrobocie zarobki praca Donald Tusk Platforma Obywatelska polityka

Tak zarabiały gwiazdy TVP za czasów PO: Lis, Kraśko, Orłoś, Tadla. O tym w raporcie NIK nie przeczytacie

W nowym raporcie Najwyższa Izba Kontroli krytykuje m.in. wydatki Telewizji Polskiej i ujawnia najwyższe zarobki w spółce. Nie wspomina przy tym kontraktów zawieranych w przeszłości. Z porównania obecnych wynagrodzeń z pensjami gwiazd TVP z czasów Platformy Obywatelskiej nie wynika nic kontrowersyjnego. To wtedy Maciej Orłoś, Piotr Kraśko, Hanna Lis i Beata Tadla stali się zamożnymi ludźmi zarabiając krocie na gwiazdorskich kontraktach. Jednocześnie na szeregowych pracownikach wymuszano przejście na samozatrudnienie lub ich zwalniano. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media dziennikarstwo dziennikarze zarobki wynagrodzenia TVP telewizja publiczna TVN tomasz lis Reset społeczeństwo

Wzrost płacy minimalnej. Maląg: to nie jest przypadkowa decyzja, Polacy powinni godnie zarabiać

Filozofią naszego rządu jest, aby Polacy mogli godnie zarabiać, dlatego zależy nam na tym, aby zarówno wzrastała płaca minimalna, jak i wzrastało przeciętne wynagrodzenie - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bezrobocie zatrudnienie płaca minimalna zarobki praca firma POLSKA społeczeństwo

Odporny rynek pracy jednym z czynników stabilizujących polską gospodarkę. Najnowsze badanie PIE i BGK

Czynnikiem stabilizującym sytuację gospodarczą w Polsce jest relatywnie wysoka płynność finansowa firm oraz odporny rynek pracy - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. 11 proc. przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie podnosić wynagrodzenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie zatrudnienie płace zarobki POLSKA społeczeństwo

Zarobki Polaków mają rosnąć. Premier Morawiecki: chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tys. zł

Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tys. zł; za 6 lat możliwe zarobki na poziomie francuskich, ale bez płonących samochodów i zamieszek - powiedział w sobotę w Końskich premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki premier polityka wybory w Polsce kampania wyborcza finanse osobiste finanse zarobki

Eksperci: średnia płaca w Polsce rośnie już szybciej niż inflacja

Wynagrodzenia w Polsce rosną, ale nie nadmiernie ponad poziom inflacji, co dowodzi zrównoważonego rozwoju i daje szansę na rozwój klasy średniej. Nie ma w takim wypadku niebezpieczeństwa wzrostu inflacji ze względu na rosnące płace - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UE nie walczymy skutecznie z inflacją, nie rośnie odpowiednio wydajność pracy, a znaczny wzrost płacy minimalnej powoduje, że otrzymuje ją coraz więcej pracujących. Widać też duże różnice wynagrodzeń między sektorami, co łącznie będzie skutkowało dalszą presją płacową i inflacyjną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny płaca minimalna zarobki wzrost gospodarczy

Niemiecka klasa średnia kurczy się. Eksperci: zwiększa się przepaśc pomiędzy bogatymi a biednymi

Klasa średnia w Niemczech kurczy się w zawrotnym tempie - wynika z badań monachijskiego instytutu ifo. Według niemieckich analityków, za Odrą powiększa się przepaść między bogatymi a biednymi. Przedstawiciele niemieckiej klasy średniej ponoszą największe ciężary podatkowe w Europie - informuje raport.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Europa Niemcy społeczeństwo dochody zarobki

Praca w wakacje dla młodzieży. Ile można zarobić i co jeszcze zyskać?

Wakacje to nie tylko czas rozrywki i błogiego wypoczynku: dla wielu młodych ludzi to okres, kiedy mogą dobrze zarobić i podreperować swój budżet. Jednocześnie jest to szansa, aby zdobyć doświadczenie zawodowe, a eksperci rynku pracy podkreślają, że każde doświadczenie zawodowe punktuje w oczach przyszłego pracodawcy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA praca wakacje społeczeństwo studenci młodzież zarobki doświadczenia Monika Suszek Sylwia Zadrożna Piotr Łodej Trójka