Ile kosztują marzenia i jak je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:00
Egzotyczna podróż, sportowe auto, dom w górach - to marzenia wielu z nas. - By je spełnić, warto przekuć je w realne plany - radzi Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".
Audio
  • Dominika Nawrocka o tym, jak spełniać swoje marzenia (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Konstantin Aksenov

Ekspertka wyjaśnia, że pierwszym krokiem do realizacji marzenia powinno być ustalenie konkretnego terminu. - Często kiedy z kimś rozmawiam, zadaję pytanie: "Jakie masz marzenie?". W odpowiedzi słyszę np. "Chcę pojechać na miesiąc do Ameryki"|. Mówię: "Super, kiedy?". I to jest jedno z najtrudniejszych pytań. Nie przypisujemy marzeniom terminów, więc one nie stają się celami, a wtedy istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że ich nie zrealizujemy - wyjaśnia.

Gość audycji podpowiada też, by zapisać na kartce dwie daty - dzisiejszą oraz tę oznaczającą termin realizacji naszych zamierzeń. - Wtedy widzimy, ile mamy miesięcy do tego czasu. W budżecie domowym 10 proc. zarobków powinniśmy odkładać na cel nazwany np. duże wydatki lub marzenia. W ten sposób możemy obliczyć, czy założony przez nas termin jest realny - mówi Dominika Nawrocka.

A w jaki sposób oszacować koszty naszego marzenia? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Katarzyna Ciupa

Gość: Dominika Nawrocka (autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze")

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 14.07

mg/jp

Czytaj także

Ogarnij swoje finanse z Tomaszem Jaroszkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 16:00
Tomasz Jaroszek, bloger ekonomiczny i ekspert ds. finansów jest pomysłodawcą akcji "W 2016 ogarnę swoje finanse". - Budżet każdego z nas można potraktować jak budżet firmy - mówi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oszczędzanie w nowym roku. Jak planować wydatki długofalowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 16:41
W Czwórce szukaliśmy sposobów na to, by skutecznie gromadzić pieniądze i gospodarować budżetem tak, by stworzyć poduszkę finansową i uratować domową ekonomię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdź, co masz. Jak wycenić swój majątek?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:51
- Oceniając wartość naszych mieszkań czy pojazdów pamiętajmy, że z czasem będzie się ona zmieniać. Dlatego taki bilans warto robić co roku - mówiła Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i pieniądze".
rozwiń zwiń