Ile zarabiają studenci i czy staż się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 18:42
- Jeśli rynek pracy dotykają jakieś nieszczęścia, na przykład covid, cierpią na tym studenci. Jednak - co zaskakujące - ich stawki w ostatnim czasie w Polsce delikatnie wzrosły - mówi Marian Owerko, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, twórca i szef Programu Kariera.
Podliczanie rachunkówzdjęcie ilustracyjne
Podliczanie rachunków/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Większość osób studiujących na polskich uczelniach zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych netto. To tyle samo, co przed rokiem. Zmniejszyły się za to nierówności w wynagrodzeniach. Najwięcej dobrze opłacanych studentów jest w Szczecinie i Trójmieście. Najmniej zarabiają studenci w Łodzi, Krakowie i Poznaniu - wynika z badania "Student w pracy", przeprowadzonego przez pracownię SW Research w ramach programu "Kariera Polskiej Rady Biznesu". - Wyniki tych badań, jeśli chodzi o regionalizację, są dość zaskakujące. Jako studenci powinniśmy wyjechać na północ kraju, albo pozostać na Mazowszu - podkreślał gość Czwórki. 

Badanie to zorganizowano w marcu 2019 roku, a w jego ramach przeprowadzono ponad 800 ankiet ze studentami w wieku 18-30 lat. Wśród badanych studentów co piąty studiował kierunek ekonomiczny lub prawniczy, 12 proc. - humanistyczny i artystyczny, a po 11 proc. - kierunki przyrodnicze, matematyczne, statystyczne lub informatykę czy technologie teleinformacyjne.

Aż ośmiu na dziesięciu badanych odbywało kiedykolwiek praktyki lub staż, jak się jednak okazało, częściej taką aktywność podejmowali studenci studiów niestacjonarnych oraz studenci ostatnich lat - trzeciego i piątego roku. Najczęściej praktyki bądź staże mają za sobą studenci ze Szczecina, najrzadziej - z Poznania i Łodzi. - Mamy do czynienia z inflacją - i to jest presja, z którą mierzą się pracodawcy, także ci oferujący staże dla żaków - mówił Marian Owerko.

Posłuchaj
16:07 czwórka studenci 2022_05_05-14-17-02.mp3 Ile zarabiają studenci i czy staże się opłacają? Mówi Marian Owerko (Dajesz radę/Czwórka) 

- Pracodawca musi podjąć decyzję o tym, czy zwiększyć pensje stażystom, a także, czy uzupełniać stażystami kolejne departamenty i działy, a z czasem - dzięki nim odmładzać i dynamizować zespół. Innymi słowy - po zakończeniu stażu ci studenci mogliby pozostać w firmie. To dziś częsty kierunek rozwoju, a stażyści zaczynają być traktowani jako inwestycja w przyszłość - mówił ekspert. 

Czytaj także:

Respondenci częściej pracują poza swoją branżą niż w niej, a częściej podejmowali pracę studenci studiów niestacjonarnych. Wśród studentów studiów dziennych prawie połowa nie pracowała dotychczas w swojej branży. Za rok co najmniej połowa studentów chciałaby zarabiać jednak do 4 tys. złotych netto, a za 3 lata - nawet do 6 tys. złotych "na rękę". Preferowana mediana zarobków za 10 lat to nawet 8 tys. złotych netto.

Posłuchaj
03:07 _PR4_AAC 2022_05_05-14-08-14.mp3 "Ile powinieneś zarabiać, by prowadzić godne studenckie życie?" Na to pytanie odpowiadają słuchacze Czwórki (Sonda/Dajesz radę) 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę,

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Gość: Marian Owerko (wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, szef Programu Kariera, twórców raportu "Student w pracy")

Data emisji: 05.05.2022

Godzina emisji: 14.11

kd

Czytaj także

Jaką mam zdolność kredytową? Jak ją podwyższyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 18:46
Analizy firm finansowych pokazują, że zdolność kredytowa Polaków spadła w ostatnim czasie średnio o 20-25 procent. Czy są sposoby, by ją podwyższyć?
rozwiń zwiń