Jak nie ulec manipulacjom gastronomicznym?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 14:00
Odpowiednie światło, nastrojowa muzyka, dobrze skomponowane menu i przede wszystkim wykwalifikowana obsługa kelnerska – właściciele restauracji stosują wiele metod, by przyciągnąć klienta i zarobić jak najwięcej.
Audio
  • Sztuczki restauratorów - czy warto się przed nimi bronić? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com

Dr Dagmara Stangierska autorka raportu: "Manipulacje w gastronomii - czy wiesz dlaczego to właśnie jesz?" opowiadała na antenie radiowej Czwórki na co zwraca uwagę przy ocenie restauracji, w której gości - W przypadku nowych restauracji mój ogólny niepokój budzi brak ruchu i zapach. Sprawdzam też poziom obsługi kelnerskiej prosząc, żeby coś mi polecono - w większości restauracji jest to próba polecenia dania dnia - mówiła.  

Dagmara Stangierska Restauracja to nie dom. W tym przypadku w grę wchodzą zupełnie inne standardy. Tu nie powinno mieć miejsca odświeżanie żywności i różnego rodzaju manipulacje. Jako klient restauracji oczekuję, że produkt został dla mnie przygotowany świeżo

Na czym polegają działania marketingowe, które są stosowane w restauracjach? - Jako Polacy mamy tendencję do zwracania uwagi na dania o obco brzmiących i poetyckich nazwach. Zupełnie inaczej sprzeda się "śledzik pod pierzynką" niż "śledź w śmietanie". Takie opisy, mają za zadanie utrudnić wybór. Klient jest wtedy zmuszony do poproszenia o opinę kelnera, który podpowie co powinien wybrać - zwróciła uwagę ekspertka. 

Jak powinno być skonstruowane dobre menu? Czy oprawa muzyczna ma wpływ na to, ile czasu spędzamy w restauracji? W audycji podpowiadamy także, czy warto korzystać z promocji i ofert specjalnych. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał opracował: Konrad Siwik

Gość: dr Dagmara Stangierska z Samodzielnej Pracowni Organizacji i Ekonomiki Ogrodnictwa SGGW, autorka raportu "Manipulacje w gastronomii - czy wiesz dlaczego to właśnie jesz?"

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 14.07

ac/kul

Czytaj także

Jak urządzać ogródki restauracyjne?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:00
Na ten temat rozmawialiśmy z zaproszoną do audycji "Droga przez mąkę" architekt i antropolog kultury Anną Rumińską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ma bardziej stresującą pracę niż neurochirurg - kelner

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:15
Doradza i opiekuje się gośćmi restauracji. Prezentuje dania przygotowane przez szefa kuchni. Od niego w dużej mierze zależy, co klient sobie pomyśli o danym miejscu i czy odwiedzi je po raz kolejny.
rozwiń zwiń