Hodowanie psów. O czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 18:26
- Żeby zostać hodowcą psów, trzeba bardzo je kochać. Nie można powiedzieć "od dziś zakładam hodowlę" i kupić kilka psów, by potem po prostu je rozmnażać - tłumaczą goście Czwórki, lekarze weterynarii Małgorzata Supronowicz, Tomasz Borkowski, eksperci ze Związku Kynologicznego w Polsce.
Audio
  • Jak założyć hodowlę psów? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/chaechaebyv

Hodowanie psów rasowych to zajęcie trudne, kosztowne i wymagające czasu i poświęcenia, które pozwoliłoby tym zwierzętom nie tylko na zaspokajanie ich podstawowych potrzeb, ale także na rozwój. Jak podkreślała Małgorzata Supronowicz, wybierając rasę, należy starannie przemyśleć m.in. to, czy chcemy sierść długowłosą, która wymagała będzie pielęgnacji, krótkowłosą, której sierść należy trymować, czy bezwłosą, jeśli jesteśmy alergikami. - Kupujemy pierwszego psa, pielęgnujemy i jeździmy z nim na wystawy. Dopiero po kilku latach hodowca zorientuje się w chorobach, zagrożeniach, i wtedy wie czego należy unikać. Liczba psów rośnie powoli - opowiadała ekspertka.

A jak podkreślał Tomasz Borkowski, jeśli chcemy nabyć pierwszego psa, który już dawałby nadzieje hodowlane, warto wejść w świat hodowców, zaprzyjaźnić się z nimi. - Bo hodowcy takie psy zostawiają dla siebie. To nigdy nie jest przypadkowy zakup - tłumaczył gość Czwórki.

O czym należy pamiętać, gdy już nabędziemy pierwszego psa i co warto wiedzieć? Jak odróżnić pseudohodowle o tych profesjonalnie prowadzonych? O tym w nagraniu rozmowy ze studia. W programie mówiliśmy także o nielegalnym procederze wypalania traw, z drem weterynarii Tomaszem Piaseckim rozmawialiśmy o długości pazurków u żółwi, a w Radiowej Encyklopedii Zwierząt o sekretnym życiu puszczyków opowiadał Sławomir Rubacha ze Stowarzyszenia Ochrony Sów. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której dużo dobrej muzyki >>> 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Małgorzata Supronowicz, Tomasz Borkowski (lekarze weterynarii, międzynarodowi sędziowie kynologiczni, eksperci ze Związku Kynologicznego w Polsce

Data emisji: 9.04.2018

Godzina emisji: 14.20

kd/ac

Czytaj także

Psy i koty na gigancie - co czują zaginione zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 10:00
Gdy domowe czworonogi, przez lata przystosowane do życia z człowiekiem, nagle znajdą się poza ciepłym domem swoich właścicieli, panikują. Co zrobić, gdy znajdziemy takiego zwierzaka, a gdzie szukać zaginionych czworonogów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczęście na czterech łapach". Pomagamy zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:36
- Obecnie w schronisku przebywa ok. 700 psów i 35 kotów. Zbliża się wiosna i trzeba spodziewać się, że tych zwierząt niebawem będzie znacznie więcej - mówiła Patrycja Jarosz, przedstawicielka Schroniska na Paluchu, z którym PolskieRadio.pl organizuje akcję "Szczęście na czterech łapach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buldożek francuski, mops - kłopoty z rasami brachycefalicznymi

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 17:40
Krótki pyszczek, wyłupiaste oczy i charakterystyczna sylwetka - to cechy opisujące psy brachycefaliczne. Ten termin oznacza bardzo krótką kufę, która powoduje wiele problemów zdrowotnych.
rozwiń zwiń