Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 17:00
Psy i koty nam spowszedniały, dlatego zwracamy się w stronę nowych gatunków zwierząt. Często jednak jest to zwykła fanaberia, zamiast odpowiedzialnej decyzji.
Audio
  • Czy powinniśmy hodować zwierzęta egzotyczne? (Dajesz radę/Czwórka)
Czy kameleon sprawdziłby się jako domowy pupil?
Czy kameleon sprawdziłby się jako domowy pupil?Foto: Shutterstock.com/ Irina Kozorog

Jak podkreślał ekspert Czwórki, kontakt z naturą to najbardziej pierwotna potrzeba człowieka. W pogoni za jej zaspokojeniem często podejmujemy decyzje nieprzemyślane, pod wpływem chwili, i przygarniamy bądź kupujemy egzotyczne zwierzę. - I nie jesteśmy przygotowani na opiekę nad nim. Część takich osobników jest wyrzucana, wówczas trafiają do schronisk, nowych właścicieli, albo po prostu do środowiska. Przez to mamy problem z gatunkami inwazyjnymi - tłumaczył lek. wet. Paweł Łaczek.

Na jakie egzotyczne gatunki jest popyt i jak jeszcze kończą się nieprzemyślane adopcje? Czy to dobrze, że w hodowlach pojawiają się dotychczas nieudomowione rasy? A może lepiej udoskonalać swoje umiejętności w zakresie hodowli tych zwierząt, które już znamy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie zastanawialiśmy się także wraz z lek. wet. Dawidem Jańczakiem, jak zabezpieczyć nasze czworonogi przed pasożytami, przed wakacyjnym wyjazdem w tropiki. Opowiadaliśmy o psach, które nie potrafią szczekać, a na spacerach hasają jak pewne afrykańskie przeżuwacze. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 15.01.2017 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: lek. wet. Paweł Łaczek

Data emisji: 15.01.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/mz

Czytaj także

"Olej palmowy i marnowanie żywności" - hipokryzja w relacjach człowiek-zwierzę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 16:54
- Hipokryzja, to jedyne słowo, które przychodzi na myśl w kontekście naszej ludzkiej relacji ze zwierzętami - opowiadał dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w ustawie o prawach zwierząt. Będą lepiej chronione?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:28
Ustawa jest szeroko komentowana przez wszystkie środowiska - budzi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. - Nowe przepisy znacząco poprawią warunki życia zwierząt w Polsce - tłumaczył Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:30
Wysypujemy im smakołyki do karmników, zwłaszcza zimą, kiedy jedzenia w przyrodzie jest mniej. Czy podawany przez nas pokarm jest właściwy dla konkretnych gatunków ptaków?
rozwiń zwiń