Majówka z głową w chmurach? Zacznij obserwować ptaki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 19:40
Początek maja jest wspaniałym okresem, by zacząć obserwować ptaki. Do tego swoimi spostrzeżeniami podzielić się z innymi. "Spring Alive" to projekt edukacyjny prowadzony w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
W ramach programu Spring Alive można dołączyć do wiosennej obserwacji ptaków.
W ramach programu Spring Alive można dołączyć do wiosennej obserwacji ptaków. Foto: shutterstock/soft ligh

Wiosna to doskonały czas na obserwację przyrody. Do obserwowania ptaków namawia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w ramach projektu "Spring Alive". Chodzi o to, by zebrać obserwacje tak zwanych siedmiu zwiastunów wiosny.

- Wpisujemy pierwszą w danym sezonie obserwację dymówki, brzegówki, bociana białego, kukułki, sieweczki obrożnej, żołny oraz jerzyka - mówi Fatima Hayatli koordynatorka działań lokalnych OTOP. - Następnie za pomocą specjalnego formularza internetowego należy zgłosić zauważone ptaki.

Gość audycji zwraca uwagę, żeby w obserwacjach być uważnym, bo można pomylić na przykład jaskółkę z jerzykiem. - Jeżeli w mieście pojawia się ptak z długimi skrzydłami i rozwidlonym ogonem, od razu jest to identyfikowane jako jaskółka - tłumaczy. - W większości przypadków jednak są to jerzyki, które zasiedlają miasta. Różnica pomiędzy ptakami polega też na tym, że w przeciwieństwie do jaskółek, jerzyki zasiedlają szczeliny budynków lub dziuple, a nie budują gniazda z błota i śliny.

A gdzie szukać ptaków do obserwacji? Jak sama nazwa mówi Brzegówka to odmiana jaskółki, którą można spotkać w skarpach najczęściej nad rzekami. - Z koloniami brzegówek można jednak także się spotkać w miejscach gdzie mamy dużo piasku. Często na budowach - opowiada gość Czwórki. - Jest to dla nich idealne miejsce gdzie mogą wykopać sobie norki.

Trudniej obserwować kukułkę, którą złośliwi nazywają "pasożytem lęgowym", ponieważ te ptaki same nie budują gniazd. - Kukułka radzi sobie w inny sposób, a mianowicie podkłada jaja do gniazd innych ptaków. Kukułki potrafią także dopasować kolor jaj do koloru jaj gatunku ptaków u których szukają domu dla swoich piskląt - tłumaczy rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Te ptaki nie są łatwe do obserwacji również ze względu na różnorodność wariantów swojego upierzenia. Możemy spotkać brązową, rudą, a także szarą kukułkę.

Jak podkreśla Fatima Hayatli podczas obserwacji ptaków należy zadbać o to, żeby nie ingerować w ich codzienność. Nie należy więc zaglądać do gniazd i ich nie dotykać.


Źr. Youtube/ Wiosenny śpiew ptaków #4 - Spring song of birds [ENG SUBTITLES]


Posłuchaj
08:05 Czwórka/Dajesz Radę - Spring Alive 02.05.2022.mp3 Fatima Hayatli koordynatorka działań lokalnych OTOP opowiada o programie Spring Alive (Dajesz radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Fatima Hayatli (koordynatorka działań lokalnych Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków OTOP)

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 14.24

aw

Czytaj także

Latające maluchy: papużki, kanarki i amadyny

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 17:40
Papużki, kanarki i amadyny - zanim zdecydujesz się na przyjęcie ptaka pod swój dach, warto poznać ich gatunki i wymagania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opiekować się królikiem?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 15:00
W wielkanocnej symbolice dużo mówi się o zajączkach i króliczkach. W "Dajesz radę" sprawdziliśmy, co zrobić, by królik dobrze czuł się u nas w domu, nie tylko w Wielkanoc. 
rozwiń zwiń