Śniadanie w Paryżu, obiad we Wrocławiu. Najszybsze ptaki świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 09:00
To najlepsi lotnicy - są takie gatunki ptaków, które na obiad potrafią polecieć do Paryża, a potem na noc wrócić do Polski. Wśród nich znajdziemy też rekordzistę prędkości - najszybsze zwierzę świata. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay
pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy

Niektóre ptaki w ogóle nie czują wysiłku związanego z wielokilometrowym lotem. Wilgi i bociany to przykłady gatunków, które bez problemu zmieniają państwa żerowania. 


Posłuchaj
03:26 czwórka ndt 18.06.2021 ptaki 1.mp3 Rekordziści prędkości w ptasim świecie (Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia)

 - Takimi ptakami są też jerzyki - mówi Jacek Karczewski ze stowarzyszenia "Jestem na pTak". Kiedy w Warszawie nadejdzie jakiś letni niż, pada i jest zimno, a wszystkie owady zniknęły, wtedy jerzyki wylatują za albo przed front. Lecą tam, gdzie jest ładna pogoda. Mogą np. ruszyć do Kijowa, a wieczorem wrócić do swoich dzieci z wolem pełnym kijowskich owadów. Dla jerzyka 500 czy 1000 km to nie jest duża sprawa - wyjaśnia. 


Czytaj także:

Ale jerzyki nie są rekordzistami prędkości. Tu na prowadzenie bezspornie wysuwa się sokół wędrowny - podczas polowania prześcignąłby nawet najszybsze sportowe samochody.

- Słynny sokół wędrowny uważany jest za najszybszą istotę na Ziemi - ocenia rozmówca Anny Hardej. - W locie poziomym osiąga około 110 kilometrów na godzinę, to może nie jest super imponujące, ale w locie pionowym, pikującym, w czasie polowania te ptaki rozpędzają się zwykle do 180 km na godzinę - dodaje. 

Sokoły wędrowne poddano badaniom i zmierzono ich osiągi. Okazało się, że te ptaki w locie poziomym mogą osiągnąć prędkość 400 km/h, a pikując, nawet 625 km/h. - Rekordowa prędkość, jaką do tej pory udało się zarejestrować dla sokoła wędrownego w locie pikującym -  to było 389,5 km na godzinę - podkreśla znawca. 

Pigeon vs Peregrine Falcon | Animals: The Inside Story | BBC/BBC Earth


shutterstock gąsiorek 1200.jpg
Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Zobacz także: Być romantykiem jak żuraw >>>

Dużo większe i cięższe od sokołów wędrownych są orły przednie. - Te ptaki w locie pionowym rozpędzają się do 320 km/h, a w poziomym do ponad 130 km/h - mówi Jacek Karczewski. - Wśród rekordzistów jest też wiele gatunków kaczek. Tracze długodziobe czy szlachary - one po prostu mkną po niebie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Anna Hardej 

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 6.28

pj

Czytaj także

Kuropatwę każdy chce zjeść

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 09:10
Kuropatwa nie ma lekkiego życia. Polują na nią ludzie, lisy i kuny. W ciągu ostatnich 30 lat liczebność tego gatunku spadła o 80 procent. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Betonoza - rewitalizacja po Polsku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 21:20
Główny rynek to miejsce, które jest wizytówką każdego miasta. Nic więc dziwnego, że w miejscowościach, gdzie takie miejsca były nieco zaniedbane - często daje im się drugie życie. Krzywe chodniki są zastępowane nowoczesną nawierzchnią, pojawia się estetyczne oświetlenie, czasem i fontanny. Ubywa za to roślin.
rozwiń zwiń