Jak opiekować się królikiem? "To wymagające zwierzęta""

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 19:59
- Króliki, zwłaszcza miniaturowe, są urocze, ale pamiętajmy, że mają swój "charakterek". Konieczna jest więc odpowiednia opieka, pielęgnacja i wizyty u weterynarza - mówi w rozmowie z Czwórką Iwona Sztejerwald, hodowca królików. 
Królik
KrólikFoto: Shutterstock.com/Africa Studio

lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Króliki, niegdyś zwierzęta hodowane przede wszystkim na futro czy mięso, na przestrzeni ostatnich lat stały się zwierzętami towarzyszącymi. Z każdym rokiem przybywa właścicieli tych zajęczaków, a co za tym idzie problemów związanych z ich utrzymaniem. Króliki, jak podkreślała gość Czwórki, mogą być wspaniałymi przyjaciółmi człowieka, jeśli będziemy się nimi właściwie opiekować. - To zwierzęta bardzo delikatne, a jednocześnie wymagające. Potrzebują zrozumienia i dużej wiedzy ze strony właściciela. Poza tym królik to przyjaciel na długi czas, bo te zwierzęta żyją nawet 14 lat - tłumaczyła Iwona Sztejerwald, hodowca i miłośniczka królików.

Posłuchaj
08:52 2020_11_30-14-23-31_PR4_Królik.mp3 O czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na adopcję albo zakup królika? (Dajesz radę/Czwórka)

 

pies_kot_shutter_1200.jpg
Psia depresja? Zadbaj o swojego zwierzaka jesienią

Na rynku mamy kilka ras królików, i zanim zdecydujemy się na adopcję, bądź zakup, warto poznać każdy z nich. - Te najmniejsze są najbardziej wymagające, kłopotliwe. Są trochę jak koty, mają swoje zdanie. To nie będą "urocze, puchate zwierzątka", które można brać na ręce w dowolnym momencie. Przede wszystkim królik to nie jest maskotka dla dziecka: nie pozwoli się tarmosić, tylko podrapie intruza w samoobronie - wyjaśniała ekspert.

Czytaj także:

W zależności od rasy i np. długości sierści, króliki wymagają odpowiedniej pielęgnacji i dbania o higienę. - Króliki w domu będą kopać nory, czyli niszczyć, na przykład dywany - tłumaczyła Iwona Sztejerwald. - Będą też gryźć - warto zabezpieczyć wszystkie kable, a także znaczyć teren, zwłaszcza miękki - na łóżka kupmy więc nieprzemakalne maty - polecała gość Czwórki. Jak tłumaczyła, opieka weterynaryjna także jest nieodzowna. - Warto wykastrować zwierzęta, które posiadamy. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas ich burza hormonalna, a co za tym idzie, agresja z ich strony - podkreślała Iwona Sztejerwald. 

Posłuchaj także:

Jak tłumaczyła, wychodzenie z królikami na spacer po ulicach, zwłaszcza w mieście, to duży błąd. -Królik może po prostu dostać zawału. Jeśli mamy możliwość, jeśli jest ciepło, królika można umieścić w kojcu, w ogrodzie, ale nawet wówczas konieczne będzie szczepienie i odrobaczenie - mówiła ekspert. 

___

W radiowej Poradni dla Zwierząt dr Jolanta Kudła tłumaczyła zaś, dlaczego nasi domowi pupile, m.in. psy i koty tyją przed zimą i w jaki sposób możemy próbować je odchudzać. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 01.12.2020

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:00
Spotkać je można na ulicach, w parkach i na śmietnikach i w piwnicach. Tylko w Warszawie, jak przekonywała Iwona Kłucińska-Petchl, jest ok 29 tys. bezdomnych kotów. W jaki sposób każdy z nas może im pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewolucja ZOO. Z miejsca rozrywki do ośrodków ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:30
Ogrody zoologiczne do niedawna były traktowane jak "wystawa" egzotycznych zwierząt, ten obraz zaczyna powoli się zmieniać. Jaka funkcję pełnią we współczesnym świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta w podróży. Nawodnienie to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 17:40
Zabrać zwierzę ze sobą w wakacyjną podróż, zostawić w domu pod dobrą opieką, a może skorzystać z usług hotelu dla zwierząt? Każda z wymienionych możliwości jest dobra, pod warunkiem dostosowania jej do gatunku zwierzęcia, który z nami mieszka.
rozwiń zwiń