Ptaki lubią ludzi. "Zrewanżujmy się naszą sympatią"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 16:40
Miłość, zdrada, walka o władzę, rozstania i powroty. A obok dramatów zwykłe sprawy - troska o dzieci, dom, o to, by było co do dzioba włożyć. To nie streszczenie tysięcznego odcinka telenoweli, tylko codzienne życie ptaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PopTik

Oknówki to jaskółki, które żyją blisko nas. Najczęściej można spotkać je w miastach, bo lubią towarzystwo ludzi Paweł Pstrokoński

W książce "Wszystkie okna dla oknówek" opisał je Paweł Pstrokoński. - Oknówki to był pierwszy gatunek, który przeszedł mi na myśl, kiedy dostałem propozycję napisania tej książki - wspomina ornitolog i popularyzator wiedzy o przyrodzie. - Są moimi sąsiadkami na Żoliborzu, więc naturalną koleją rzeczy stały się bohaterkami pierwszego rozdziału. 

Posłuchaj
24:42 CZWÓRKA Faktofonia - 04.04.2021.mp3 Latający sąsiedzi. Jak zaprzyjaźnić się z ptakami? (Faktofonia/Czwórka)

Ptaki to żywe istoty, o które nikt się nie upomni. Dlatego to my, ludzie, sami musimy je chronić Paweł Pstrokoński

Gość Czwórki stworzył wciągającą opowieść o codziennych zmaganiach ptaków żyjących w miastach, tuż obok nas: śmigające po niebie jaskółki i jerzyki, dobierające się do śmietników wrony, coraz mniej liczne wróble i wszędobylskie gołębie. - Jednym z powodów, dla których napisałem tę książkę, była nasza niewiedza. Nie znamy się na ptakach, nie wiemy, jakim możemy być dla nich zagrożeniem - wyjaśnia rozmówca Ani Hardej. - Tymczasem budynki, które pojawiają się jak grzyby po deszczu, nie tylko zmieniają krajobraz miasta, ale też przekształcają środowisko i stają się dla ptaków atrakcyjnym siedliskiem. Zależałoby mi, żeby ich nikt stąd nie wypraszał - dodaje.

Posłuchaj także:


Zobacz
shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Serca bicie w świecie zwierząt. Nadszedł czas godów

Paweł Pstrokoński przekonuje też, że spotkanie oko w oko z ptasim sąsiadem jest możliwe zawsze i wszędzie - w drodze do pracy, kawiarni czy sklepu, na spacerze w centrum miasta, w parku lub w nadrzecznych łęgach. Dzięki temu nawet betonowe miasto może zmienić się w fantastyczną dżunglę idealną do podglądania przyrody.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Paweł Pstrokoński (ornitolog, popularyzator wiedzy o przyrodzie)

Data emisji: 04.04.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Kormorany - jeśli nie pływają, to wspinają się na drzewa

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 12:04
W Polsce żyje ich ok. 30 tys. Kormorany potrafią zaciekle walczyć, podkradając innym ptakom gniazda, świetnie też nurkują, latają na długie dystanse, i - choć ich łacińska nazwa oznacza "morskiego kruka" - znakomicie chodzą po drzewach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gawrony są jak małe dzieci. "Warto docenić te ptaki"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:00
- Są bardzo inteligentne, a ich sposób poznawania świata porównuje się do sposobu postrzegania go przez małe dzieci. Gawrony potrafią rozmawiać, współpracować, wykorzystują podstawowe narzędzia - tłumaczyła Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń