Dokarmianie zwierząt. Jak to robić, żeby nie zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 19:30
- Pamiętajmy o dokarmianiu zwierząt zimą i róbmy to z głową - apeluje Sylwester Lisek z Nadleśnictwa Poddębice. - Najłatwiej dokarmiać ptaki, ale jak zaczniemy to robić, to musimy pamiętać, żeby skończyć w marcu, kiedy będą mogły samodzielnie zdobyć pokarm. 
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: shutterstock/Artush

Paśnik w lesie jak stołówka w korpo

Las przypomina wielokondygnacyjny budynek biurowy, w którym na każdym piętrze są pracownicy, którzy mają do wykonania jakieś zadanie, a jednym z najważniejszych miejsc w tym obiekcie jest paśnik. - Kiedy zima jest lekka, zwierzęta są w stanie same poradzić sobie ze zdobyciem jedzenia, bo natura je do tego przygotowała. Ale to też nie jest tak, że w ogóle nie potrzebują naszej pomocy. Dlatego w nadleśnictwie prowadzimy działania edukacyjne, które mają uwrażliwić dzieci i młodzież na potrzeby zwierząt - opowiada gość Czwórki. 

Od dzikich zwierząt trzymajmy się z daleka

Karmić należy odpowiednio i dobrym pokarmem, warto więc zapamiętać kilka reguł, które pomogą nam pomagać braciom mniejszym, jednocześnie nie robiąc im krzywdy. Niektóre zwierzaki, jak jeże, dokarmiać należy wieczorem, kiedy są aktywne. Nie dokarmiamy dzików i lisów, ponieważ środowisko dostarcza im naturalny pokarm. Dokarmiane, zbliżają się do miejsc przebywania ludzi, co może powodować szkody i zagrożenie. - W spotkaniach z dzikimi zwierzętami należy zachować daleko idącą ostrożność - podkreśla rozmówca Kacpra Kowalczyka. - Nie powinniśmy ich dokarmiać, nawet jeśli chodzą po ulicy miast. To są zwierzęta dzikie i powinny trzymać się od nas z daleka. Jeśli korzystają z naszych odpadków, to powinniśmy je tak zabezpieczyć, żeby nie miały takiej możliwości. Żeby żyły w swoim środowisku, w swoich lasach.    

Posłuchaj
08:18 CZWÓRKA Dajesz rade - dokarmianie 12.12.2022.mp3 Jak dokarmiać zwierzęta zimą? (Dajesz radę/Czwórka)

Sprawdź także:

Jak dokarmiać koty i ptaki?

Nie należy także oswajać dzikich kotów, ale można dawać im jedzenie. Nie są one przyzwyczajone do stałego kontaktu z człowiekiem, dlatego dokarmianie ich nie udomowi, jednak pomoże im przetrwać. Zimą na naszą pomoc liczą też ptaki, które szybko przyzwyczajają się do tego, że w karmnikach są ziarna. - Dlatego powinniśmy im pomagać aż do marca, czyli do momentu, kiedy same będą mogły zdobywać pożywienie - dodaje Sylwester Lisek. Warto także pamiętać, by odpowiednio często i regularnie sprzątać karmniki, by pożywienie było świeże i niezabrudzone. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Sylwester Lisek (Nadleśnictwo Poddębice)

Data emisji: 12.12.2022

Godz. emisji: 14.17

kul/kor

Czytaj także

Zwierzęta to (nie)prezenty. Czują, cierpią, umierają

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 19:30
Mimo że ten temat pojawia się już od lat, kiedy tylko zbliżają się święta, schroniska znów apelują: zwierzęta to nie są prezenty. - Decydując się na adopcję psa, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie zająć się nim na dobre i na złe - mów Magdalena Migdał ze Schroniska na Paluchu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies w budzie. Tylko w wyjątkowych przypadkach!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:40
- Trzymanie psa w budzie w XXI wieku już w ogóle nie powinno się zdarzać - mówi Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu" w Warszawie. - Psy to zwierzęta towarzyszące, które łakną kontaktu z człowiekiem. Dlatego powinny być w domu, razem z nami. 
rozwiń zwiń