O jednego owada za dużo. Insekty a zwierzęta domowe

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 17:40
Kleszcze, komary, muchy - dla wielu gatunków zwierząt stanowią podstawowe źródło pokarmu, ale dla naszych domowych podopiecznych mogą być problemem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Napat/Shutterstock

Najgroźniejszą chorobą odkleszczową u zwierząt jest babeszjoza, która objawia się utratą apetytu i wysoką gorączką. Tutaj interwencja lekarska musi być natychmiastowa lek. wet. Paulina Przeździecka

Kleszcze. Całoroczna profilaktyka

Pasożyty zewnętrzne żyją na powierzchni żywiciela i odżywiają się wewnętrznymi płynami jego ciała, np. krwią, płynami tkankowymi. Do tej grupy należą m.in.: pijawki, wszy,pchły, pluskwy oraz niezwykle groźne dla zwierząt domowych kleszcze. - Przed kleszczami powinniśmy zabezpieczać nasze zwierzaki od stycznia do grudnia, nie tylko wiosną i latem. Krótkie i ciepłe zimy, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach, sprzyjają ich rozwojowi i bytowaniu w listopadzie, grudniu, a nawet styczniu - podkreśla lekarz weterynarii Paulina Przeździecka. 

Posłuchaj
05:53 CZWORKA Dajesz rade - pasozyty 1 01.02.2021.mp3 Pupile kontra kleszcze - o całorocznej profilaktyce (Dajesz radę/Czwórka)

Od czubka nosa do czubka ogona

Zobacz także
guinea świnka morska kawia  1200.jpg
Zwierzęta chorują też zimą. Jak w mróz ruszyć do weterynarza?

Jest kilka metod profilaktyki - krople, które aplikuje się na psi kark, tabletki, obroże i spraye. - Część z tych preparatów działa odstraszająco, część - kleszczobójczo - tłumaczy rozmówczyni Kacpra Kowalskiego. - Ważne jednak jest to, że żaden preparat nie daje 100 proc. ochrony, więc niezwykle istotna jest także codzienna profilaktyka, czyli oglądanie naszych zwierzaków od czubka nosa, do czubka ogona. 

Czytaj także:

Posłuchaj
03:54 CZWORKA Dajesz rade - pasozyty 2 01.02.2021.mp3 Pasożyty zewnętrzne - jak się przed nimi chronić? (Dajesz radę/Czwórka)

Inni "pasażerowie na gapę"

W Polsce żyje ponad 21 gatunków kleszczy i to one, zwłaszcza u psów przenoszą najcięższe choroby. Niebezpieczne są też pchły, wszy i nużeńce. - Takim "pasażerom na gapę" często towarzyszą świąd, miejscowe wyłysienie i zaczerwienienia skóry. Zwierzę jest niespokojne i może mieć dreszcze - mówi dr Nicole Liszka. - Te pasożyty stanowią zagrożenie nie tylko dla zwierząt domowych, ale także dla nas, ludzi - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: lek. weterynarii Paulina Przeździecka, dr Nicole Liszka 

Data emisji: 01.02.2021

Godz. emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Szczur najlepszym przyjacielem człowieka? "To takie mniejsze psy"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:29
- Szczury to zwierzęta inteligentne, nie odbiegają pod tym względem od psów czy kotów. Przy tym są też bardzo niedoceniane - tłumaczy Magdalena Arbaszewska z Fundacji Animal LabRescue, Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyczyny stresu u zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:01
Stres u naszych pupili może przybrać postać agresywną lub też depresyjną, a długotrwały stres może prowadzić nawet do chorób psychosomatycznych. Sprawdzamy, jakie przyczyny mogą go spowodować.
rozwiń zwiń