Pies w budzie. Tylko w wyjątkowych przypadkach!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:40
- Trzymanie psa w budzie w XXI wieku już w ogóle nie powinno się zdarzać - mówi Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu" w Warszawie. - Psy to zwierzęta towarzyszące, które łakną kontaktu z człowiekiem. Dlatego powinny być w domu, razem z nami. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Patrick H

Członek rodziny, a nie element wyposażenia podwórka

Zobacz
kot zabawa dziewczyna shutter 1200 Dora Zett.jpg
Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz kota?

- Oczywiście są wyjątki, na przykład psy ras północnych, które wolą rześkie powietrze od rozgrzanych kaloryferów. Ale to wcale nie znaczy, że noce powinny spędzać na podwórku, poza domem - dodaje rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. 

Tymczasem w Polsce, zwłaszcza poza dużymi miastami, pies, który mieszka w budzie, to nadal powszechny widok. - Jeśli już z jakiegoś powodu nie możemy wpuścić psa do domu, to musimy mu zapewnić godne warunki - podkreśla ekspertka. - Przede wszystkim pies nie może być na uwięzi, co reguluje już odpowiednia ustawa o ochronie praw zwierząt. 

Posłuchaj
07:23 CZWORKA Dajesz rade - pies 22.02.2021.mp3 Psie przedwiośnie - jak przygotować im legowisko? (Dajesz radę/Czwórka) 

Jeśli buda, to z najwyższej półki

Zobacz
shutterstock królik 1200.jpg
Jak opiekować się królikiem? "To wymagające zwierzęta"

Buda takiego czworonoga powinna być zabezpieczona przed siarczystymi mrozami oraz innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak chociażby padający śnieg. Musi być dopasowana do wielkości psa i skonstruowana tak, by nie hulał w niej wiatr. - Idealnie jest, gdy buda ma przedsionek, który zatrzymuje zimno. I właśnie takie budy mamy w naszym schronisku, choć na ogół nasi podopieczni mieszkają w ogrzewanych pawilonach - podkreśla gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

Podstawowym wyposażeniem budy jest słoma, którą należy wyścielić całe pomieszczenie. - W warunkach polowych kocyki polarowe nie sprawdzają się, bo szybko chłoną wilgoć. Słoma wilgoć pochłania - wyjaśnia Patrycja Jarosz. - Budę można też obić styropianem, który jesienią i zimą będzie chronił przed wilgocią, a latem przed upałami. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Patrycja Jarosz (Schronisko "Na Paluchu" w Warszawie)

Data emisji: 22.02.2021

Godz. emisji: 14.20

kul

Czytaj także

Canisterapia, kynoterapia - bo psy to świetni terapeuci!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 14:13
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Kocha bezwarunkowo, nie dostrzega naszych wad. Okazuje się, ze może nas także… wyleczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń