Materiały budowlane z drugiej ręki. Sprawdź, jak to działa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 15:37
W sieci znajdziemy materiały budowlane, których nie wykorzystano. Płytki, cegły, kleje, a nawet drzwi czy okienne ramy zgarnąć można taniej niż w tradycyjnych sklepach. - Żeby ładnie wyremontować sobie łazienkę, wcale nie trzeba mieć takich samych płytek na wszystkich czterech ścianach - mówią architekci Kuba Majzel i Karol Łącki.
Remont w domu - które prace możemy wykonać samodzielnie?
Remont w domu - które prace możemy wykonać samodzielnie?Foto: Shutterstock/nullplus

Jak wyliczała dziennikarka Czwórki Marta Hoppe, cały przemysł budowlany na świecie odpowiada za emisję ok. 10 proc. CO2. Każdego dnia tony odpadów z placów i składów budowlanych lądują na wysypiskach. Portale i miejsca, w których oddawane i sprzedawane są materiały, to wciąż kropla w morzu potrzeb. 

Kuba Majzel, Karol Łącki stworzyli więc bezpłatną platformę, dzięki której możemy zgarnąć w cenach promocyjnych bądź za darmo materiały budowlane. - Znajdziemy tu farby, płytki, chemię. Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy architektów wnętrz, także jest na to miejsce - podkreślali goście Czwórki. - Dziś w powszechnej świadomości używanie czyichś ubrań jest już oczywiste. Z kuchnią, czy łazienką wciąż jest inaczej. Tymczasem materiały budowlane, które są oddawane, w większości są nowe. To po prostu nadmiar rzeczy, które ktoś kupił - wyliczali.

Jak tłumaczył Jakub Majzel, w procesie projektowania pomieszczeń naszego "M" warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. - Nie wychodźmy z założenia, że "wszystko albo nic". Nie musimy całego pomieszczenia remontować od razu. Drugi element to projektowanie tzw. reaktywne. Zamiast robić cały projekt, a potem kupować wszystkie elementy jednocześnie, najpierw sprawdzamy, jakie materiały mamy dostępne lokalnie, a potem z nich budujmy nasze wnętrze - mówił ekspert.   

Posłuchaj
20:11 czwórka uzyj to_PR4_AAC 2023_01_11-14-09-04.mp3 Dlaczego warto wykorzystywać materiały budowlane z drugiej ręki? (Dajesz radę/Czwórka) 

W sieci znajdziemy właściwie wszystkie elementy, których możemy potrzebować podczas remontu domu bądź mieszkania. - Pierwszym krokiem w myśleniu o cyrkularności rynku budowlanego jest spojrzenie na niego pod kątem ekologicznym - tłumaczyli architekci. Jak radzili, zastanówmy się podczas remontu nad tym, czy możemy coś sprzedać bądź oddać, to dobry sposób na oszczędzanie albo nawet zysk. - To częste, gdy inwestorzy kupują mieszkania z rynku wtórnego i chcą pozbyć się rzeczy, które w nim pozostały. Dodatkowo, to świadoma minimalizacja śladu węglowego w środowisku - podkreślał Karol Łącki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Kuba Majzel, Karol Łącki (architekci, pomysłodawcy "Użyj to")

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 14.10

kd