Pytania do ginekologa. Jak zadbać o zdrowie intymne?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 16:14
- Warto myśleć o sobie holistycznie, dbać o swój dobrostan, warunki, w jakich na co dzień żyjemy. Od tego zależy nasze zdrowie - nie tylko intymne - przez długie lata - mówiła Marta Mączka, ginekolog, położnik. 
Z wizytą u ginekologazdjęcie ilustracyjne
Z wizytą u ginekologa/zdjęcie ilustracyjneFoto: javi_indy / Shutterstock

Jak podkreślała gość Czwórki, jednym z powodów wizyty u lekarza ginekologa powinny być nieregularne miesiączki. - Większość kobiet ma cykl 28-dniowy, i odchylenia do trzech dni są normą. Jeśli jednak zdarzają się dłuższe odchylenia od normy, przyczyn może być wiele, i warto udać się do specjalisty, czyli ginekologa albo endokrynologa - radziła Marta Mączka, ginekolog, położnik. - W ciągu pierwszych dwóch lat od pojawienia się miesiączek ten cykl powinien się ustalić i unormować. Potem długość cyklu może się zmienić, m.in. po porodach bądź w okresie menopauzalnym. 

Dla zdrowia intymnego kobiet istotny jest też dobór odpowiedniej bielizny. - Bielizna poliestrowa, bądź nawet codzienny strój z tworzyw sztucznych, mogą oddziaływać negatywnie na nasz organizm, mieć m.in. wpływ na rozwój komórek nowotworowych - wyliczała Marta Mączka. - Dlatego tak ważne jest to, w jakim środowisku żyjemy, jak się odżywiamy, co nosimy i w jaki sposób dbamy o siebie na co dzień. Nie ma wytycznych medycznych dotyczących spania w bieliźnie bądź bez niej, ale niekiedy warto zrezygnować z odzieży nocnej, choćby po to, by nie narażać okolic intymnych na podrażnienia mechaniczne.  

Sprawdź także:

Jak tłumaczyła ekspert, do wszystkiego, w tym także medycyny estetycznej, należy podchodzić zdroworozsądkowo. - Kobieta jest psychofizyczną całością, dlatego dla jej nastroju i dobrostanu ważne jest to, by pięknie wyglądać według własnych kryteriów. Jeśli więc dla poprawy jej samopoczucia konieczna jest na przykład operacja powiększenia biustu, to może do niej podejść. Koniecznie jednak należy decydować się na sprawdzone kliniki i doświadczonych lekarzy, rezygnować z tańszych zamienników na rzecz silikonu wysokiej jakości - zaznaczała. 

Posłuchaj
21:23 ginekolog_PR4_AAC 2023_04_12-14-05-54.mp3 Kiedy warto udać się do ginekologa? (Dajesz radę/Czwórka) 

Nasza waga - także nadmiarowe kilogramy - nierozerwalnie związane są z płodnością. - Otyłość ma znaczenie dla zdrowia, bo nie bierze się znikąd. Jeśli na przykład wynika z cukrzycy, bądź zaburzeń metabolicznych, czy hormonalnych, warto dotrzeć do przyczyny, by nie blokowała ona możliwości zapłodnienia. Niekiedy może to być też wynik problemów z tarczycą - wyliczała gość Czwórki. - Przyczyną może być też najzwyklejsze obżarstwo, ale w tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny, co może powodować szereg kolejnych zaburzeń. To działa także w drugą stronę, czyli wyniszczenia organizmu katorżniczymi dietami i długotrwałym odchudzaniem - wyliczała. 

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Marta Mączka (ginekolog, położnik)

Data emisji: 12.04.2023

Godz. emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zasady zdrowego odżywiania. "Sekret młodości tkwi w olejach"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 16:45
- Kwas ALA, czyli alfa-linolenowy z grupy Omega-3, znany jest "sekretem długowieczności". Znajduje się m.in. w oleju z orzechów włoskich - mówiła Marta Wieloszyk-Pawelec, farmaceutka, autorka książek o odżywianiu. 
rozwiń zwiń