Taneczny Bliski Wschód - taniec perski, irański i afgański

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 13:30
Aleksandra “Apsara” Kilczewska jest jedną z nielicznych Polek pasjonujących się tańcami Bliskiego Wschodu. Jej pseudonim pochodzi z mitologii indyjskiej i oznacza nimfę, niebiańską tancerkę.
Audio
  • Aleksandra “Apsara” Kilczewska o tańcach Bliskiego Wschodu (Sens dance/Czwórka)
Ważnym elementem tańca bliskowschodniego jest kolorowy, bogaty strój i kunsztowna biżuteria, noszona nie tylko na szyi, ale i na głowie
Ważnym elementem tańca bliskowschodniego jest kolorowy, bogaty strój i kunsztowna biżuteria, noszona nie tylko na szyi, ale i na głowieFoto: archiwum prywatne

Aleksandra Kliczewska uczyła się tańca orientalnego w Iranie, a także we Włoszech, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Tancerka przyznaje, że na zachodnich scenach tańczą głównie kobiety, mimo że tradycyjnie wiele układów wykonywali też mężczyźni.

- Jeden z tańców z północy Iranu wykonywany jest głównie przez kobiety i za pomocą pantomimy pokazuje prace przy uprawie ryżu. Natomiast tańce z regionu Khorasan tańczą głównie mężczyźni, historycznie taniec miał przygotowywać ich do wojny - mówi tancerka.

Apsara wyjaśnia też, dlaczego nie warto uczyć się tańców orientalnych z internetu i zdradza, gdzie można kupić stroje do występów. Z audycji można także dowiedzieć się, jakiego rodzaju biżuterię wkładały kobiety z Bliskiego Wschodu.

***

Tytuł audycji: Sens dance

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Aleksandra "Apsara" Kilczewska (tancerka, instruktorka tańca)

Data emisji: 27.08.2015

Godzina emisji: 21.00

mg/kul

Czytaj także

Balet o miłości w wydaniu neoklasycznym

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 10:00
Postanowiłam zrobić wieczór baletowy o tym, jak różni choreografowie patrzą na miłość. To nie jest lukrowany obrazek - mówiła Natalia Maria Wojciechowska, założycielka zespołu Warsaw Ballet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taniec z wachlarzami - dla walecznych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 12:00
Chcesz mieć ładną sylwetkę i poczuć wewnętrzną harmonię? - Zacznij tańczyć z wachlarzami - namawiają trenerki ze Szkoły Tańca z Wachlarzami Bojowymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

American tribal style - egzotyka z USA

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 14:00
ATS to połączenie tańca brzucha, etnicznych stylów północnoafrykańskich i indyjskich oraz flamenco. Ten eklektyczny styl ukształtował się w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń