Fatima i Jadzia - kury ocalone z fermy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 13:35
Kura Fatima od dawna znana jest internautom. Ma swój profil na portalu społecznościowym i mieszka w bloku w Warszawie. Teraz tymczasowo dołączyła do niej Jadzia.
Audio
  • Reportaż Beaty Kwiatkowskiej o kurach ocalonych z ferm (Reportaż/Czwórka)
Kura Fatima rozkochała w sobie internautów. Duża w tym zasługa jej właścicieela, który opowiada nam, co należy zrobić, żeby kurze nieba przychylić
Kura Fatima rozkochała w sobie internautów. Duża w tym zasługa jej właścicieela, który opowiada nam, co należy zrobić, żeby kurze nieba przychylić Foto: Kura Fatima/Facebook

Opiekunem obu najprawdziwszych kur domowych jest Mateusz Ramus. - Kura jest tak naprawdę czystsza i fajniejsza niż papuga - mówi.

Swoje pupilki uratował z wielkoprzemysłowych hodowli. - Zwierzęta są tam eksploatowane do granic możliwości. Muszą znosić jajka w horrendalnych ilościach, przez co często są chore, brakuje im wapnia i mają trudności z poruszaniem się - mówi Martyna Kozłowska z fundacji Viva!

Mateusz Ramus nie jest jedyną osobą, która hodując kury, zwraca uwagę na ich ciężki los na fermach. Podobnie działa pewna amerykańska aktywistka - i to od wielu lat - a także miłośnicy zwierząt ze Szczecina, którzy porywają kurczaki z przemysłowych hodowli. Z reportażu dowiecie się, co stanie się z kurą Jadzią, która u Mateusza mieszka tylko tymczasowo.

***

Autorka reportażu: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 10.12.2015

Godzina emisji: 11.00

Reportaż przygotowany przez Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

mg/kul

Czytaj także

Rademenes. Kot-pielęgniarz, którego pokochał świat

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 10:30
Kiedyś sam był ciężko chory, a jego właściciele planowali go uśpić. Kiedy weterynarze uratowali mu życie, Rademenes zaczął pomagać innym zwierzętom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpital dla słoni na Sri Lance. Tu zwierzęta mają swój dom

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 08:00
Sri Lanka to kraj, w którym na jednego człowieka przypada… najwięcej słoni na świecie. Tamtejszy szpital dla tych zwierząt odwiedziła reporterka Czwórki Katarzyna Kornet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janek Dąbrowski obala mity na temat kotów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 10:00
Powszechnie sądzi się, że koty zostały oswojone przez Egipcjan, a te czarne przynoszą pecha. Janek Dąbrowski sprawdził, ile w tym prawdy i wyszukał ciekawe informacje o tych zwierzętach.
rozwiń zwiń