X Zjazd Gnieźnieński. Ostatni dzień spotkań

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 15:42
X Zjazd Gnieźnieński rozpoczął się w piątek 11 marca i trwał do niedzieli, 13 marca. Jego uczestnicy rozmawiali o najważniejszych problemach Kościoła, Europy i życia w rodzinie.
Audio
  • Ostatni dzień X Zjazdu Gnieźnieńskiego - relacja Tomasza Sosnowskiego (Nowiny Radiowej Czwórki)
  • Podsumowanie X Zjazdu Gnieźnieńskiego - mówi Tomasz Sosnowski (Nowiny Radiowej Czwórki)
X Zjazd Gnieźnieński rozpoczął się w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wydarzenie poświęcone było Europie nowych początków i wyzwalającej mocy chrześcijaństwa.
X Zjazd Gnieźnieński rozpoczął się w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wydarzenie poświęcone było "Europie nowych początków" i "wyzwalającej mocy chrześcijaństwa". Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Zobacz także
Zjazd gnieznienski wystawa PAP 1200.jpg
Z Zjazd Gnieźnieński. "Religia daje wolność"

Trzy dni debat, warsztatów i wezwanie do budowania Europy "obejmującej wspólną przeszłość, patrzącej z ufnością w przyszłość, aby z nadzieją żyć teraźniejszością" - takim przesłaniem zakończył się X Zjazd Gnieźnieński. Omawiane były m.in. kwestie Kościoła ubogich, suwerenności oraz współpracy narodów i państw, a także budowania społeczeństwa obywatelskiego. Niektóre z tematów rozmów podczas ostatniego dnia Zjazdu to m.in. "Otwarte Drzwi Kościoła. Jak może nawracać się Kościół?" czy "Chrześcijanie w oczach innych".

W przedsięwzięciu udział wzięło blisko 600 osób, a wśród niech przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Europie Środkowo-Wschodniej oraz ludzie kultury, nauki, polityki i mediów. W dyskusjach uczestniczyli m.in. prowincjał polskich Dominikanów Paweł Kozacki, Dariusz Kowalczyk, dziekan Wydziału Teologii papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Paweł Milcarek, redaktor naczelny "Christianitas".

Dowiedz się więcej: X Zjazd Gnieźnieński w Czwórce <<<

***

Tytuł audycji: Nowiny Radiowej Czwórki

Prowadzi: Michał Matus, Ewa Mierzejewska

Przygotował: Tomasz Sosnowski

Data emisji: 13.03.2016

Godzina emisji: 10.50

kd/mk

Czytaj także

Drzwi do życia i misji św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:54
Ogromne znaczenie dla chrześcijaństwa na naszych ziemiach miała misja świętego Wojciecha, którego życie i dokonania prezentują wyjątkowe Drzwi Gnieźnieńskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Dlaczego właśnie w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 11:50
1050 lat temu miejsce miał chrzest Polski. Czy to właśnie dlatego w tym roku do Polski przyjeżdża papież Franciszek?
rozwiń zwiń