Polskie Radio
Section05
Michał Matus

Noc Muzeów: okazja do niezwykłego zwiedzania i… czas protestu samorządowych muzealników

Już kolejny raz w całym kraju odbywa się Noc Muzeów, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej że w tym czasie placówki ujawniają swoje tajemnice i otwierają miejsca, do których zwykle zajrzeć nie można. Tymczasem właśnie w Noc Muzeów protest zapowiadają pracownicy warszawskich muzeów. Hasło "Wystawne gmachy – głodowe pensje" ma zwrócić uwagę na poważne problemy płacowe w tej grupie zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Noc Muzeów 2024 zwiedzanie protest pracownicy płaca minimalna zarobki Aleksandra Dobieszewska Michał Matus Trójka

Akcja #TataTeżCzyta, czyli faceci do książek! Jak zachęcić mężczyzn do czytania?

- Trochę jest takich tatusiów, którzy czytają, i to jest świetne. Ale chcielibyśmy, żeby tych tatusiów, ale też wujków, dziadków, starszych braci, ojczymów było więcej. Badania pokazują, że mężczyźni czytają trochę mniej, mniej czytają też dzieciom - mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Do częstszego sięgania po książki ma zachęcić mężczyzn kampania #TataTeżCzyta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus książki lektury literatura czytelnictwo rodzice społeczeństwo

Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Matus Darko Cvijetić literatura powieść książki Bałkany Jugosławia Bośnia i Hercegowina

Trwa kampania Dieta (Nie)Życia. Czym są zaburzenia odżywiania i skąd się biorą?

Anoreksja to schorzenie psychiczne, na które według szacunków, w Polsce cierpi od 0,8 do 1,8 procent populacji dziewcząt poniżej 18. roku życia. W ramach trwającej kampanii Dieta (Nie)Życia, stworzono 12-odcinkowy podcast dotyczący budowania świadomości społecznej na temat anoreksji i zmagania się z zaburzeniami odżywiania. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zaburzenia odżywiania anoreksja bulimia nadwaga dieta odżywianie zdrowie zdrowie i dieta psychika Michał Matus

Ogólnopolski bilet dla transportu publicznego? Rząd: jesteśmy na etapie sprawdzania

Jeden, bilet komunikacyjny na pociągi, autobusy, tramwaje i metro w całym kraju? Niewykluczone, że wkrótce nie będzie to już jedynie wizja przyszłości. Aktualnie nad takim rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Miałoby ono usprawnić podróż po kraju. Na razie resort sprawdza, jak funkcjonuje to w innych krajach i pojedynczych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Trójka Michał Matus infrastruktura ministerstwo infrastruktury transport publiczny komunikacja miejska podróże pociągi autobus tramwaj

Astrologia trzyma się dobrze. Dlaczego wierzymy w horoskopy?

Według ankiety przeprowadzonej przez jedną z firm wśród 3,5 tys. obywateli Stanów Zjednoczonych, 37 proc. dorosłych Amerykanów poniżej 30. roku życia wierzy, że układy planet mają wpływ na ich życie. Także w Polsce moda na astrologię zyskuje na popularności. Czy to tylko zabobony czy może jednak jest coś na rzeczy?
Zobacz więcej na temat:  astrologia Trójka Michał Matus Aleksandra Plewka Adrianna Janiszewska psychologia

"Co do zasady są zrozpaczeni". Współczesny mężczyzna: czym żyje i co go trapi?

Jaki powinien być współczesny mężczyzna? Twardy, nieokazujący emocji i umiejący poradzić sobie ze wszystkim, czy też zdolny do okazywania uczuć? Coraz częściej słyszymy w końcu o tym, że mężczyźni również mają swoje problemy, jednak niejednokrotnie wstydzą się mówić o nich głośno.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus Patrycja Wieczorkiewicz Jacek Masłowski mężczyzna społeczeństwo