Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Takim pupilem był na przykład trach, który zbierał dla swoich gospodarzy skarby. O tym i o innych stworach ze słowiańskich wierzeń w Czwórce opowiada Witold Vargas, współautor "Bestiariusza słowiańskiego", którego drugi tom właśnie trafił na półki księgarń.
Audio
  • Jakie stwory zamieszkiwały wyobraźnię pradawnych Słowian? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
W jakie demony wierzyli pradawni Słowianie? (zdjęcie ilustracyjne)
W jakie demony wierzyli pradawni Słowianie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Donations_are_appreciated/domena publiczna

Jak tłumaczy Witold Vargas - fantastyka ludowa nie była rzeczą powszechną. To nie jest tak, że każdy otwarcie o tym mówił. Snucie opowieści o tych wierzeniach nie jest rzeczą łatwą. Tym bardziej, że wyobraźnię naszych przodków zamieszkiwała niezliczona liczba stworów i demonów.

Witold Vargas Fantastyczne stwory, demony i potwory stanowiły uosobienie pewnych ludzkich traum

W drugiej części "Bestiariusza słowiańskiego" znajdziemy historie zarówno rodzimych istot - z terenów przedrozbiorowej Polski, Mazur, Śląska i Pomorza, jak i bohaterów opisywanych w podaniach oraz legendach kultury ludowej Białorusi i Ukrainy. - Opisanie stworów z całej Słowiańszczyzny prawdopodobnie zajęłoby nam całe życie - przekonuje zaproszony przez Czwórkę gość, od którego dowiadujemy się też, że wierzenia to nie tylko domena wsi. Także miasta miały swoje upiory.  

Witold Vargas Podstawowym czynnikiem demonotwórczym jest personifikacja

W rozmowie z Anną Hardej i Jakubem Jamrozkiem Witold Vargas zdradza również, jak przed stworami się chronić, jak pozbyć się gnieciucha, w jakie stworki zmieniają się spadające gwiazdy oraz z czego są zrobione piersi cycochy.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Zaklinacze czasu"

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Witold Vargas (współautor "Bestiariusza słowiańskiego")

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 14.15

jsz/bch

Czytaj także

Bestiariusz słowiański. Na tropie Licha i Szeptuchy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 11:30
Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. - Jeśli ktoś chciałby się dziś dowiedzieć, jak bronić się przed magią powinien wyruszyć na wschód Polski. Wiele słowiańskich rytuałów tam właśnie przetrwało - opowiada dr Jacek Konik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawisza Czarny. Wzór cnót wszelakich i sportowiec ekstremalny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 11:10
Jako 16-latek z pomocą braci uratował życie sławnemu trenerowi szermierki z Włoch. Ten zaś - z wdzięczności - zaczął udzielać im prywatnych lekcji. Wkrótce o Zawiszy Czarnym usłyszała Europa, a także wielbiciele twórczości Sienkiewicza, Wyspiańskiego oraz... Sapkowskiego.
rozwiń zwiń