Obiad w odległej galaktyce. Co jedzą w "Gwiezdnych wojnach"?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 11:41
Każdej żywej istocie do życia potrzebne jest pożywienie. Akurat pod tym względem wcale nie różnimy się od bohaterów Gwiezdnej Sagi. Każda rasa miała swoje tradycyjne potrawy, nawet Ithorianie i Ewoki. 
Audio
  • Magda "Cathia" Kozłowska opowiada o jedzeniu w "Gwiezdnych wojnach" (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Magda Cathia Kozłowska
Magda "Cathia" KozłowskaFoto: Czwórka/Beata Kwiatkowska

Gdy masz odległą galaktykę, rzeczywistość, tak bardzo różną od naszej. Musisz jakoś nakreślić co tam się dzieje, jak to wygląda. Jedzenie może pomóc Magda "Cathia" Kozłowska

Jak się okazuje, w co może trudno uwierzyć, dania z "Gwiezdnych wojen" wcale nie odbiegają od "ziemskiego jedzenia". - Posiłki w sadze są dostrzegalne. Wystarczy choćby wspomnieć niebieskie mleko, które nalewa Luke'owi jego ciocia - mówi Magda "Cathia" Kozłowska. - Często pokazywane są targi, posiłki rodzinne i mniej rodzinne - dodaje. 

Jedzenie w "Gwiezdnych Wojnach" pokazywane jest nie tylko jako tło, ale też jako ważny symbol, metafora świata. - Owoce widoczne na targach trochę przypominają te ziemskie - mówi Magda Cathia Kozłowska. - Są to np. jabłka z kolcami.

Najnowsza część sagi, "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" to, zdaniem Czwórkowego gościa, "najszybszy" z serii filmów, dlatego też trudno tu dostrzec posiłki. - W "Odrodzeniu" nie ma chwili na oddech, akcja jest bardzo szybka. Ale też wszystko wiemy, wszystkich już znamy - mówi ekspertka. 

A jak z "Gwiezdnymi wojnami" radzi sobie świat kulinarny? Czy już wiadomo, jak zrobić niebieskie mleko czy zupę z korzeniuszki? Czy powstały już książki kulinarne z daniami z sagi? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 


***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Magda "Cathia" Kozłowska (miłośniczka sagi)

Data emisji: 29.12.2019

Godzina emisji: 13.08

pj

Czytaj także

Filmy Quentina Tarantino ociekają krwią i dobrze smakują

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:00
Big Kahuna Burger to najsłynniejsza potrawa z kuchni Quentina Tarantino. Bohaterowie "Django" jedli biały tort, z "Bękartów wojny" zapada zaś w pamięć strudel jabłkowy z bitą śmietaną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kostiumie szturmowca pomagają potrzebującym . Czym zajmuje się Rebel Legion?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:51
Fani Gwiezdnych Wojen mają różne pasje. Znają się na tłumaczeniu literatury związanej z sagą, szyją kostiumy łudząco podobne do tych, które zagrały w filmach i udzielają się charytatywnie. O tym kim są osoby tworzące fandom Star Wars rozmawialiśmy z Anną Hikiert-Berezą.
rozwiń zwiń