Pekin 2022. Saneczkarstwo - najszybszy sport z lodowej rynny

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 08:04
Tuż przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przyglądamy się zimowym dyscyplinom sportowym. O saneczkarstwie lodowym - sporcie drogim i najszybszym z lodowej rynny - opowiada polski olimpijczyk Mateusz Sochowicz. 
Whistler, Kanada. Zimowe Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010. Polka Ewelina Staszulonek podczas ślizgu w saneczkarskich jedynkach kobiet.
Whistler, Kanada. Zimowe Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010. Polka Ewelina Staszulonek podczas ślizgu w saneczkarskich jedynkach kobiet.Foto: PAP/Grzegorz Momot

Można założyć, że saneczkarskie doświadczenie ma każdy z nas, choć w przeważającej większości zdobyliśmy je raczej na górce w parku niż w lodowej rynnie. Mateusz Sochowicz dziecięcą zabawę na śniegu zamienił na regularne treningi i dziś reprezentuje Polskę w Pekinie, właśnie w saneczkarstwie

- Nasze sanki teoretycznie niczym nie różnią się od tych, których każdy z nas używa na zimowej górce w parku, a praktycznie różnią się wszystkim - mówi Mateusz Sochowicz, nasz olimpijczyk. - Tu jest napchana cała masa technologii, każdy element w sankach to skomplikowana konstrukcja. To zimowa Formuła 1, na najwyższym poziomie, o czym świadczy też jej cena. Ceny sanek jedynek zaczynają się od około 10 tysięcy euro - dodaje. 

Liczą się metale i mosty

W sankach liczą się metale, łuki metali, stopnie położenia fazy. - Sam dobór odpowiedniego metalu jest istotny, bo inny metal jedzie po innym lodzie, na to realny wpływ ma skład wody - tłumaczy rozmówca Darka Matyi. - Na metalach są płozy, nimi sterujemy, one przenoszą nasze ruchy na te metale. Najczęściej wykonane są z włókna węglowego, karbonu albo drewna. Później są gumy, które trzymają mosty, na których leżymy. To mosty są podstawą do trzymania całej konstrukcji tych sanek. Mosty też wykonane są z metali - muszą się giąć, ale nie za bardzo. Następnie jest cały system mocowania tych mostów do miski. Miska wisi na gumach i podkładkach. Ten element jest wykonywany indywidualnie pod każdego zawodnika z włókna węglowego i szklanego po to, by zapewnić jak najmniejszy opór aerodynamiczny - dodaje. 

Mateusz Sochowicz podkreśla, że niemałym wyzwaniem jest znalezienie człowieka, który nam takie sanki wykona. 

Posłuchaj
03:47 czwórka top 28.01.2022.mp3 Mateusz Sochowicz opowiada o saneczkarstwie lodowym (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czworka)

 

Formuła z lodowej rynny

W saneczkarstwie lodowym zawodnicy osiągają duże prędkości. - Prędkość to główny wyznacznik naszego sportu, jesteśmy najszybszym sportem jeżdżącym po lodowej rynnie - zdradza zawodnik. - Najszybciej do tej pory na świecie pojechał Niemiec na torze olimpijskim w 2010 roku. Nieoficjalny rekord to 156 km/h, oficjalny to 154 km/h. Mój osobisty rekord to 147 km/h, też na tym torze w Vancouver - dodaje. 

Tor w Vancouver jest najszybszym torem świata. Chiński tor jest odrobinę wolniejszy, dlatego zawodnicy nie nastawiają się na bicie rekordów, a na jak najlepsze wyniki i dostarczenie kibicom niezapomnianych wrażeń

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Dariusz Matyja

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 17.15

pj

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Czytaj także

Pekin 2022: Mateusz Sochowicz w piątek opuści szpital

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 13:19
Mateusz Sochowicz, polski saneczkarz poważnie ranny w wypadku na torze igrzysk olimpijskich 2022 w Pekinie, powinien w piątek wyjść ze szpitala - poinformowali organizatorzy, którzy starają się poprawić warunki bezpieczeństwa na obiekcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pekin 2022. Narciarstwo alpejskie to wyścig kosmicznych technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 08:38
Szykujemy się do wielkiej zimowej rywalizacji. Za kilka dni rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Okazuje się, że dzisiejszy sport to nie tylko umiejętności, forma i szczęście - liczy się też sprzęt. 
rozwiń zwiń