"Dziewczyny grają". Selekcja Tęskno Joanny Longić

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 16:00
- W piosenkach szukam atmosfery intymnej rozmowy, w której szeptem możemy powiedzieć bliskiej osobie, co jest dla nas ważne - mówi Joanan Longić, gospodyni kolejnej odsłony audycji.
Joanna Longić Tęskno
Joanna Longić TęsknoFoto: Karolina Konieczna @superkonieczna

Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Muzykę wydawaną pod tym szyldem charakteryzuje natychmiast rozpoznawalne brzmienie, które łączy klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami. - Ciągle jednak cieszy mnie odkrywanie nowych terytoriów muzycznych i zabawa ze staroświeckim brzmieniem syntezatorów - opowiada Joanna Longić. - Ale w audycji "Dziewczyny grają" dzielę się z Wami przede wszystkim poezją - wyjątkowymi aranżacjami twórczości słynnych poetów oraz współczesnymi piosenkami, których siłą jest błyskotliwy, pełen wrażliwości tekst. Kocham zestawiać ze sobą pozorne skrajności, możecie więc być pewni, że nasze spotkania będą pełne niespodzianek - zapowiada artystka.

W ubiegłym roku ukazała się najnowsza, trzecia płyta Tęskno, na której Joanna Longić interpretuje poezję Zuzanny Ginczanki. Jak podkreślała w wywiadzie, na pomysł trzeciego albumu wpadła prowadząc w Czwórce audycję "Dziewczyny grają". - Zuzanna Ginczanka była jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. Nie miała jednak szansy w pełni się rozwinąć, bo zginęła pod koniec II wojny światowej. Pisała, by zapomnieć się w sztuce. Poezja pozwalała jej uciec od świata - opowiadała artystka. - Słowa Ginczanki naturalnie układały się w mojej głowie w melodie. Znalazłam w jej wierszach nadzieję, odwagę, zachwyt nad pięknem i ogromne pokłady tęsknoty.

Joanna Longić przyznała też, że w "tęskno gra poezję" najważniejsze są słowa i to czasami też te niewypowiedziane. - Myślę o tych instrumentalnych utworach (na płycie znajdują się dwa na podstawie wiersza "Wieści od obcych ludzi" - red.). Tekst o tych obcych ludziach tak bardzo mnie poruszył, że nie byłam w stanie, a też czułam, że to będzie nie na miejscu, aby wypowiedzieć jakiekolwiek słowo.

Niemoc - Potop feat. tęskno (Video) | Niemoc

Sprawdź także:

Na spotkanie z Tęskno zapraszamy w czwartek (16.06) o godz. 19.05.

***

Audycji "Dziewczyny grają" można słuchać na antenie Czwórki w każdy czwartek o godz. 19.00, na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.

kul

Czytaj także

Kasia Lins z Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:00
- W tym zawodzie trudno wytrwać w konsekwencji, skoro wkoło tyle pokus. Dlatego dla mnie to wyróżnienie to przede wszystkim znak, że idę w dobrym kierunku - mówi wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Kasia Lins.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcelina na scenie Czwórki - retransmisja koncertu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 20:00
W audycji "Będzie głośno!" przypomnieliśmy występ artystki, który odbył się w marcu 2019 roku w studiu koncertowym Czwórki.
rozwiń zwiń