Domowe wypadki papug i innych ptaków. Jak im zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 17:40
Ptaki są bardzo ciekawskie, lubią zaglądać w przeróżne domowe zakamarki, co nierzadko kończy się dla nich tragicznie. Jak zapobiegać domowym wypadkom naszych skrzydlatych przyjaciół? 
Ptaki domowe mają przeróżne potrzeby, o których warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na adopcję
Ptaki domowe mają przeróżne potrzeby, o których warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na adopcjęFoto: Pixabay.com

Dom czasami potrafi być niebezpieczną pułapką dla naszych pierzastych podopiecznych. Ciekawskie z natury papugi bardzo często lubią zaglądać tam, gdzie nie powinny, co niekiedy kończy się dla nich tragicznie.

Zanim zdecydujemy się na przyjęcie ptaka pod swój dach, warto poznać gatunki i ich wymagania. Zwłaszcza że papugi są niezwykle mądre, potrafią zapamiętać nawet do kilku tysięcy słów, a ich poziom inteligencji porównywany jest do poziomu rozwoju dwu-, trzyletniego dziecka. Rozróżniają kolory i kształty. Papugi potrafią też odezwać się na temat, na przykład odpowiedzą nam "cześć".

- Najczęściej w domach hodujemy kanarki i papużki faliste. W drugiej kolejności zeberki i dalej inne gatunki, wybierane już raczej przez pasjonatów - mówi Ines Szotowska, lekarka weterynarii zajmująca się ptakami. - Z małymi ptakami, wbrew pozorom, da się złapać świetny kontakt. Ludzie chętnie hodują kanarki, które słyną ze swego śpiewu - mówię przede wszystkim o samcach, bo samice raczej nie popisują się zdolnościami wokalnymi. Papużki faliste słyną z kontaktowości, to fajne, inteligentne zwierzaki. Nawet hodowane w stadku one i tak szukają kontaktu z ludźmi - dodaje. 

Dużym temperamentem wśród papużek falistych wykazują się samiczki. W tym gatunku to panie są stroną dominującą, bardziej zaczepną, bardziej agresywną. Samce są spokojniejsze, nie buntują się za bardzo. 

Klatka nigdy nie jest za duża

Niezależnie od gatunku ptaka, który zdecydujemy się hodować, musimy wyposażyć go w klatkę. - Ciężko podać konkretne wymiary klatki, ale kluczowe jest to, by ptak mógł w klatce rozłożyć skrzydła. Arze trudno zapewnić klatkę, w której byłaby w stanie się przelecieć choć kawałek, ale w przypadku małych ptaków warto im to zapewnić - mówi gość Kacpra Kowalczyka. - Fajnie, jeśli ptak może przelecieć z jednej żerdzi na drugą, a nie tylko chodzić czy skakać w klatce - dodaje. 


Posłuchaj
08:25 czwórka dajesz radę 19.09.2022.mp3 Jak zadbać o bezpieczeństwo ptaków w naszych domach? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Domowe zagrożenia

Decydując się na pierzastych przyjaciół trzeba zapewnić im codzienną możliwość swobodnego latania poza klatką, w zabezpieczonym mieszkaniu czy pokoju. 

W domach na naszych podopiecznych może czyhać wiele niebezpieczeństw. Ptak wypuszczony na mieszkanie niejednokrotnie narażony jest na bardzo trudne sytuacje. - Małe ptaki wszystko muszą sprawdzić dziobem, skubnąć, zobaczyć - zwraca uwagę lekarka weterynarii. - Jako właściciele musimy mieć ogromną wyobraźnię. W swojej pracy z ptakami najczęściej spotykam się z zatruciami - dodaje. 

Wśród domowych zagrożeń dla ptaków Ines Szotowska wymienia wszelkiego rodzaju kable. - Szczególnie niebezpieczne są te podłączone, ale i w kablach niepodłączonych kryje się zagrożenie. Mogą tam być substancje toksyczne dla ptaków - podkreśla. - Przy takich zatruciach objawy u ptaków występują bardzo późno, mamy mało czasu na reakcję, a i diagnoza ptaka, pobranie krwi wcale nie są łatwe - dodaje. 

Sprawdź też:

Kolejnym zagrożeniem dla ptaków są rośliny. Powinniśmy wykluczyć wszelkie trujące gatunki, ale i liczyć się z tym, że rośliny przyjazne zwierzętom zostaną wyskubane do gołej ziemi. 

- Wypuszczając ptaki na mieszkanie, uważajmy, by nie zamknąć ich w szafie, nie przytrzasnąć drzwiami. One są ciekawskie, szybkie i wszędobylskie - podkreśla lekarka. - Nie zapominajmy o zamykaniu okien, gdy ptaki latają swobodnie. Otwarty jedynie lufcik nie jest zamkniętym oknem, dla ptaka jest drogą ucieczki - dodaje. 


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Ines Szotowska (lekarka weterynarii) 

Data emisji: 19.09.2022

Godz. emisji: 14.26

kd/pj

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń