Sława i blichtr nie chronią przed depresją

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 14:00
Dziś coraz więcej znanych osób mówi w sieci o swojej walce z zaburzeniami psychicznymi. Dlaczego na depresję cierpią ludzie, którzy teoretycznie mają wszystko i których odbieramy jako naprawdę szczęśliwych?
Depresja nie wybiera, może na nią zachorować każdy z nas
Depresja nie wybiera, może na nią zachorować każdy z nasFoto: shutterstock/ Piyaset

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - chorobą podstępną i wyniszczającą. Na całym świecie na depresję choruje 350 mln ludzi. Prawie dwa miliony z nich to Polacy, którzy leczą się na depresję, a co najmniej drugie tyle choruje, ale nie korzysta z pomocy. - Mówi się, że w pandemii ta liczba nawet dwukrotnie wzrosła, a poziom stygmatyzacji osób, które zmagają się z depresją nadal pozostaje wysoki. Szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach - mówiła w Czwórce Anna Morawska-Borowiec, dziennikarka, psycholog oraz inicjatorka kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję".  

- Depresja upośledza funkcjonowanie społeczne ludzi i jest jej niestety coraz więcej - mówił w Czwórce dr Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie. 

Problemy psychiczne nie wybierają swoich ofiar. Mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od naszego statusu społecznego, ilości pieniędzy w portfelu, poziomu życia, relacji rodzinnych czy ilości przyjaciół. Wiemy, że dotykają też tych sławnych, znanych, ludzi sukcesu. W ostatnim czasie coraz więcej muzyków, aktorów, celebrytów przyznaje się do korzystania ze wsparcia lekarzy i psychologów. Czy ich walka z chorobą pomaga innym chorym? Czy mówienie o depresji głośno coś zmienia? Sprawdzimy też jaki wpływ na młodych mają popularne seriale, których tematyką są zaburzenia psychiczne. Czy popkultura sprawia, że oswajamy się z problemem i dzięki temu nie stygmatyzujemy chorych?

***

Na "Strefę Prywatną" - w poniedziałek (06.02) o godz. 20.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

pj/pg

Zobacz więcej na temat: Czwórka depresja
Czytaj także

"Jestem dość" - jak się nie zadręczać?  

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 16:32
Niektórzy chcą robić wszystko na najwyższym poziomie. Perfekcjonizm i związany z nim wewnętrzny dialog może jednak męczyć. - Daj sobie trochę luzu. Uznaj, że "jestem dość". To naprawdę wystarczy - przekonuje w Czwórce Magdalena Mikołajczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre relacje w pracy - sposób na zdrowie psychiczne i rozwój firmy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 17:07
Serdeczne codzienne kontakty w pracy i w rodzinie o 27 proc. redukują niebezpieczeństwo wpadnięcia w depresję - wynika z badań polskich naukowców. Korzyści z dobrej atmosfery w firmie czerpie i pracodawca, i pracownicy. 
rozwiń zwiń