Dzień przedsiębiorczości 2023. "Każdy z młodych ludzi ma tysiące możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 13:21
Jednym ze sposobów, by zdobyć pewność, że w przyszłości polubimy swoją pracę, jest wzięcie udziału w Dniu przedsiębiorczości. - Chcemy dać młodym ludziom wiatr w żagle, pokazać, że przed nimi stoi ogrom zawodowych możliwości i dróg rozwoju - tłumaczyła Barbara Szymczyk-Opiłka z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Dobrze napisane CV to połowa sukcesu
Dobrze napisane CV to połowa sukcesuFoto: shutterstock/Ground Picture

"Dzień przedsiębiorczości" organizowany jest już po raz 20. Ma na calu włączanie dorosłych w edukację młodzieży oraz budowanie dobrych relacji między szkołą a lokalnymi firmami i instytucjami. To program dla uczniów placówek ponadpodstawowych

- Żeby podjąć słuszną decyzję dotyczącą swojej przyszłości zawodowej, należy mieć bardzo wysoki poziom świadomości swoich potrzeb, wiedzieć, co się lubi, i znać swoje mocne i słabe strony już w młodym wieku. Należy też znać ofertę, specyfikę i potrzeby rynku pracy i widzieć, jakie zawody warto wybierać - mówiła Barbara Szymczyk-Opiłka z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, organizatora projektu. - To jest niezwykle trudne, bo większość z nas nawet nie ma pojęcia, jakie kierunki możemy wybierać, dlatego w sukurs przychodzi "Dzień przedsiębiorczości". 

Posłuchaj:

W czasie trwania tego projektu, czyli już 22 marca 2023 uczeń będzie towarzyszył wolontariuszowi z konkretnej, wybranej przez siebie firmy czy instytucji. W tym czasie zapozna się ze specyfiką wybranego przez siebie stanowiska pracy, zakresem obowiązków, wykona proste zadania, pozyska informacje na temat predyspozycji, wymaganego wykształcenia czy niezbędnych umiejętności.

- W projekcie biorą udział firmy z różnych branż, począwszy od lokalnych kwiaciarni, piekarni i domów kultury, a skończywszy na wielkich międzynarodowych korporacjach - wyliczała gość Czwórki. - Warto poznawać swoich przyszłych pracodawców i otwierać się na nowe możliwości, a nuż za kilka lat okaże się, że spotkamy się w jednej firmie. 

Swoją historią podzielił się z nami Natan Kuśmirek, tegoroczny maturzysta, który ma za sobą aż dwa spotkania w ramach "Dnia przedsiębiorczości". - Wspominam te spotkania bardzo dobrze, rozmawiałem z pracownikami banku i zakładu ubezpieczeń i poznałem te zawody od podszewki - opowiadał gość Czwórki. - Dziś już wiem, że planuję jednak wiązać swoją przyszłość z bezpieczeństwem narodowym - zdradził. 

Posłuchaj
10:17 przedsiębiorczość_PR4_AAC 2023_03_17-12-21-38.mp3 Dlaczego warto wziąć udział w "Dniu przedsiębiorczości"? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Barbara Szymczyk-Opiłka (Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości), Natan Kuśmirek (maturzysta z Żor)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń