Nieprzeciętni 2023. Julia Wizowska: Nieprzeciętność to wykraczanie poza codzienność

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 15:28
- Do plebiscytu Nieprzeciętni 2023 podchodzę z duża otwartością. Kieruję się intuicją - mówi Julia Wizowska, jurorka plebiscytu, edukatorka przyrodnicza i neuroterapeutka, która uczy życia w zgodzie z naturą, przybliża świat dawnych wierzeń, praktyk ludowych i rytuałów.
Julia Wizowska
Julia WizowskaFoto: archiwum prywatne

- Nie wskażę portretu bohatera, którego szukam w plebiscycie Czwórki Nieprzeciętni 2023, bo nie szukam kogoś o zbliżonych do moich zainteresowaniach. Podchodzę do zgłoszeń z intuicją - przyznaje Julia Wizowska. - Jestem mega ciekawa tych ludzi ich zainteresowań, ich działalności. Szukam tego czegoś, co mnie przy nich zatrzyma. Takiego "czucie" podczas lektury ich opisów - dodaje. 

Zdaniem Czwórkowego gościa nieprzeciętność to wykraczanie poza codzienność, poza zwyczajność. - To jest coś co nie jest typowe, to pójście pod prąd - wyjaśnia. - Ja zwykle szłam pod prąd ze swymi działaniami. Dlatego nieprzeciętność to dla mnie coś nietypowego, robienie czegoś innego niż większość, ale dla każdego z nas nietypowość jest czymś innym - dodaje. 

Julia Wizowska ceni oryginalny skład kapituły plebiscytu Nieprzeciętni 2023. - Dobrze, że jesteśmy w niej bardzo różnorodni, każdy juror ze swoją perspektywą, ze swoim spojrzeniem. Dzięki temu wybierzemy grono różnorodnych osób - podkreśla. 

Słowiańskość na co dzień

Julia Wizowska od lat stara się żyć w zgodzie z naturą. Interesuje się słowiańskością, stara się nieco cofać w czasie, w ludowość, w czas magii, wierzeń przedchrześcijańskich, czasów, gdy różne wierzenia mieszkały się ze sobą, przeplatały się, gdy roślinom nadawano znaczenie. 

- Kiedyś ludzie bardzo bali się burzy i piorunów. Wiedzieli, że mogą przynieść pożary. Dlatego do pieców wrzucali arcydzięgiel, który miał ich chronić. Dziś pieców nie mamy w domach, ale można zapalić kadzidła - podpowiada gość Aleksandry Jasińskiej. - Kadzidła palono na choroby, przywoływano nimi zdrowie, powodzenie, miłość, obfitość czy dobrobyt. 


Posłuchaj
21:38 czwórka tędy po trendy 09.04.2023.mp3 Julia Wizowska opowiada o nieprzeciętności i budzącej się wiośnie (Tędy po trendy/Czwórka)

 

W swoim domu Julia słowiańskim zwyczajem świętuje Jare Gody, święto przesilenia wiosennego. - To z nich wywodzą się zwyczaje wielkanocne, jak malowanie jajek, stawianie w domu "zielonego" czyli rzeżuchy - opowiada. - Ja też wracam do gimnastyki słowiańskiej, której zwyczaje zostały dokładnie spisane przez etnografa buszującego po białoruskich wioskach. To taka joga słowiańskich czarownic - dodaje. 

Świąteczny czas Julia Wizowska poleca wykorzystać na spacery w poszukiwaniu wiosny, na kontakt z budzącą się naturą. - By być w tej naturze warto wyłączyć telefon, przestać robić zdjęcia, a zauważyć co się dzieje wokół nas, a też pod naszymi nogami. Warto zauważyć, że las o każdej porze roku pachnie inaczej, ma inny kolor. To jest taka świadoma obecność w lesie - czerpanie z niego każdym zmysłem. 

Jurorka Nieprzeciętnych zachęca do "osiędbania", a bliskość z naturą da nam więcej informacji o nas samych. - Oddalamy się od cyklów natury, ale wciąż jesteśmy jej częścią. Na zimę potrzebujemy snu, odpoczynku, hibernacji, wiosną budzimy się do życia. Lato to jego pełnia, a jesień to czas gromadzenia zapasów - opowiada. - Wiosna to dobry moment na postanowienia "noworoczne", natura nas w tym wspiera. 


Zobacz także: 

***

Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zgłoszenie jest proste i zajmuje tylko kilka chwil.

Nieprzeciętni 2023 to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. To już kolejna odsłona naszej akcji. W ubiegłym roku tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana - pedagoga, nauczyciela oraz inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez zadań domowych", wcześniej laureatami byli m.in. Michał Brańka, zaangażowany w działalność fundacji "Czerwone Noski", pomagającej dzieciakom przetrwać trudne chwile w szpitalach, a także Radosław Rademenez Blonkowski, który jest muzykiem, MC, instruktorem breakingu i rekordzistą Polski w najdłuższym freestyle'u bez przerwy

POBIERZ:

Nieprzeciętni 2023 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Materiał przygotował: Aleksandra Jasińska

Gość:  Julia Wizowska (jurorka Plebiscytu Nieprzeciętni 2023, edukatorka przyrodnicza, naturoterapeutka)

Data emisji: 09.04.2023

Godzina emisji: 10.14

pj/kd

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023

Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Małgorzata Leśniewska i Kamil Kmak - co słychać u finalistów poprzednich lat?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 12:42
Małgorzata Leśniewska to finalistka plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2022 roku, a Kamil Kmak był finalistą w 2021 roku. Sprawdziliśmy, co słychać u dzielnej pilotki i społecznika, założyciela Sagi Grybowa. 
rozwiń zwiń