Zgadnij, gdzie jestem? Podróżnicze zagadki Martyny Matwiejuk

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 13:00
Są w Europie miejsca, których przemysłową przeszłość czuć na każdym kroku. W najbliższej audycji wybierzemy się do jednego z takich miast. 
Dokąd tym razem zaprosi nas Martyna Matwiejuk? (zdj. ilustracyjne)
Dokąd tym razem zaprosi nas Martyna Matwiejuk? (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com

W Polsce do takich miast zalicza się Łódź. Miasto zaczęło się prężnie rozwijać na przełomie XIX i XX wieku i przed I wojną światową mieszkało w nim około 600 tysięcy ludzi. - Łódź, nazywana jest niekiedy także "polskim Manchesterem". Jej historia to zbiór paradoksów, począwszy od samej nazwy. Nie posiada dostępu do większej rzeki, a jednak w herbie ma łódkę. Robotnicza historia miesza się w niej z inteligenckimi tradycjami - opowiadali w Polskim Radiu Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak, autorzy książki "Łódź. Miasto po przejściach". W latach dziewięćdziesiątych i pierwszej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku z Łodzi tylko się wyjeżdżało, ale i to bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich 10 lat. 

Tym razem jednak wybierzemy się za granicę naszego kraju. Odwiedzimy miasto położone nad rzeką Clyde, które od wieków znane jest jako ważny ośrodek handlu. W przeszłości kojarzone z dzielnicami biedy, współcześnie stało się istotnym punktem na akademickiej mapie kontynentu. Funkcjonują tu znane muzea i galerie sztuki, do których zajrzymy w audycji. Ducha historii poczujemy natomiast spacerując po XIX-wiecznej reprezentacyjnej nekropolii. Wytchnienie zapewni nam z kolei podróż nad jezioro Loch Lomond. Czy zgadniecie, dokąd wybierzemy się tym razem?

Gośćmi audycji będą Milena i Patryk, twórcy bloga "Wiecznie wolni". 

***

Na audycję "Światła wielkiego miasta" - w sobotę (24.06) o godz. 10.00 - zaprasza Martyna Matwiejuk.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże hobby
Czytaj także

Tomasz Walkiewicz ruszył rowerem przez Laponię. Powstanie film z wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 13:45
- Chciałem połączyć pasję rowerową, podróże i polarne klimaty, udało się - mówił Tomek Walkiewicz, znany jako "Polarny rowerzysta", który powrócił właśnie z rowerowej wyprawy do Laponii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżniczka Ada Jarczyk: najważniejsze są mikroprzygody

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 09:40
- Prowadzę życie podróżnika i myślę, że jestem mieszkanką świata. Lubię Amerykę Południową wracam tam trochę jak do domu, ale nie mam jeszcze swojego miejsca na ziemi - mówi Ada Jarczyk, podróżniczka i autorka bloga "Gonna Travel".
rozwiń zwiń