Bezpiecznie kajakiem po Wiśle. Trzeba czytać wodę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 16:28
- "Czytać wodę" to znaczy zwracać uwagę na widoczne na jej powierzchni pofałdowania i wiry - tłumaczył w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem Piotr Gajgier, nauczyciel historii z Otwocka, który z okazji Roku Rzeki Wisły samotnie pokonuje kajakiem wodny szlak Królowej Polskich Rzek. 
Audio
  • Spływ Wisłą Piotra Gajgiera - od źródeł do ujścia (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Czwórka
Sprawdź też:
Piotr Gajgier spływ kajak Wisła 1200x660.JPG
Kajakiem po Wiśle - od źródeł do ujścia

- Jedną z głównych przeszkód na Wiśle są zatopione drzewa. Często ich nie widać. One mogą spowodować wywrotkę, a przy silnym nurcie i na głębokiej wodzie to może być niebezpieczne - zaznaczył Piotr Gajgier, mówiąc o zasadach zachowania bezpieczeństwa w trakcie kajakowego spływu. 

Opowiadał też o współpracy kajakarzy płynących tak zwaną "dwójką". - Osoba z przodu informuje o przeszkodach. Ta z tyłu zaś steruje i nadaje tempa - wyjaśniał kajakarz i podróżnik. Jak przekonywał, zwykle lepiej płynąć środkiem, tam, gdzie woda jest głębsza. - Wtedy trzeba jednak uważać na łachy piachu - ostrzegał Piotr Gajgier.

Posłuchaj też:
skok morze ocean 1200.jpg
Płytka wyobraźnia. Jak cieszyć się urlopem bezpiecznie?

A jakie zwierzęta można w trakcie spływu Wisłą napotkać? Ile można płynąć dziennie rekreacyjnie, a ile, gdy jesteśmy lepiej przygotowani fizycznie? No i jak się zachowywać, gdy kajak się przewróci? Więcej o tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotował: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 14.49

jsz/jp

Czytaj także

Rok Rzeki Wisły. To czas królowej polskich rzek

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 10:00
Rozpoczął się Rok Rzeki Wisły. To ostatnia duża rzeka Europy z krajobrazem naturalnej, nieuregulowanej rzeki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kajakowy spływ Wisłą. Zapach wody i słońca

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 13:46
Wisła to nie tylko królowa polskich rzek, lecz także wyzwanie dla kajakarzy. W Roku Rzeki Wisły o kajakarskiej Vistuliadzie 2017, która odbędzie się na odcinku niemal 1000 km od punktu "0" szlaku do Bałtyku, w Czwórce opowiada Ewa Kruszewska z Fundacji Promocji Rekreacji "KIM".  
rozwiń zwiń