"Niesamowite budowle". Mają własną linię metra i są z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 12:14
"Niesamowite budowle" to więcej niż książka. To pięknie ilustrowany album opisujący najbardziej niezwykłe, czasami nieprawdopodobne konstrukcje architektoniczne. Zebrał i opisał je  współtwórca "Atlasu odkrywców" Michał Gałczyński.
Audio
  • Dlaczego domy w Amsterdamie są krzywe? Michał Gaszyński o "Niesamowitych budowlach" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Okładka książki Niesamowite budowle Michała Gaszyńskiego
Okładka książki "Niesamowite budowle" Michała GaszyńskiegoFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Pojawiają się tu ilustracje, grafiki i rzuty budynków z przeróżnych okresów w historii architektury, ze wszystkich kontynentów, a nawet... z kosmosu. Od starożytności po współczesność. - To atlas najciekawszych budynków - mówił autor książki. - Podobnych list do tej pory powstało mnóstwo. Do istniejących chciałem dodać coś wyjątkowego, dlatego w moim opracowaniu znajdziecie takie obiekty, jak największa elektrownia słoneczna na świecie, albo międzynarodowa stacja kosmiczna - opowiadał. 

Poza budynkami w atlasie znajdziemy także maszyny, mury, mosty i ogrodzenia. Album pozwoli nam odpowiedzieć na pytania: co symbolizuje, ile waży, kiedy i w jakim celu wybudowano dany obiekt. 

Gdzie w Polsce znajduje się największy zamek na świecie? Który z budynków posiada własną linię metra i kilka kodów pocztowych? Dlaczego autor postanowił umieścić w albumie opis płotu chroniącego owce przed psami Dingo? Więcej w rozmowie z gościem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michał Gaszyński (autor książki "Niesamowite budowle")

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 8.30

ac

Czytaj także

Emigracja zarobkowa Polaków w komiksie "Fotostory Londyn"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 13:41
- Spędziłem w Londynie z przerwami rok, ale komiks, który opowiada o tym mieście nie jest przełożeniem 1:1 zdarzeń, które się tam wydarzyły - mówił Dominik Sześniak, autor komiksu "Fotostory Londyn".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Please kill me". Prawdziwa historia amerykańskiego punka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:00
"Please kill me" to kultowa książka amerykańskiego dziennikarza muzycznego, założyciela pisma "Punk" - Legsa McNeila oraz kanadyjskiej pisarki i poetki Gillian McCain. To pierwszy i jedyny tak obszerny zapis historii punka w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malcolm XD. Jak zachowa anonimowość podczas spotkań autorskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:08
Malcolm XD to jeden z najbardziej znanych i tajemniczych twórców internetowych. Jego tożsamość wciąż jest skrywana. A jak "Emigracją" wszedł do świata literatury?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedłem daleko od Agaty Christie, by napisać powieść w jej stylu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:48
- Chciałem napisać książkę w stylu Agaty Christie, okazało się jednak, że ona napisała już te wszystkie książki - każdy bohater się już u niej pojawił, każdy rodzaj zabójcy, każdy zwroty akcji - wyjaśnia Stuart Turton, autor "Siedmiu śmierci Evelyn Hardcastle". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malcolm XD: "Pastrami" dedykuję emerytom i nerdom

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:50
13 listopada ukazała się nowa książka twórcy internetowego i autora "Emigracji". - "Pastrami" to zbiór past, które w większości były już dostępne wcześniej w różnych miejscach w internecie - tłumaczy Malcolm XD. - Ale jest też content bonusowy, ilustracje oraz wprowadzenie od uznanych literatów, z którymi się "zaziomowałem". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski przemytnik w Indiach. Jak przemyca się "trąbkę" i "skrzynię"?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 13:04
Cezary Borowy z Polski wyjechał w latach 80. na wycieczkę biura podróży Orbis. Ciągnęło go w świat - chciał podróżować, zwiedzać. Z Londynu wyjechał do Indii, a tam został przemytnikiem. 
rozwiń zwiń