Opuszczone gmachy, zawalone tunele. "Tak się eksploruje miasto"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 14:56
Zanim wyruszymy na wyprawę, by zwiedzać opuszczone budynki, warto dobrze się przygotować. - Podczas takich przygód nie brakuje niebezpieczeństw - mówił Sietra Urbex, autor kanału poświęconego eksploracji miejskiej.
Na czym polega urban exploring? Na zdj. opuszczona fabryka w Montrealu.
Na czym polega urban exploring? Na zdj. opuszczona fabryka w Montrealu.Foto: emile phaneuf/Shutterstock.com

Jest wielu chętnych do eksploracji opuszczonych miejsc: fabryk, domów, szkół, szpitali. Urbex to skrót od urban exploring, czyli "eksploracji miejskiej". Ta pasja polega na odkrywaniu zapomnianych i opuszczonych budynków i części miastaMiłośnicy urbexu szukają ich na własną rękę i pilnie strzegą swoich odkryć, jednak niektórzy, jak Sietra Urbex, dzielą się w sieci doświadczeniem. 

Jego przygoda z odkrywaniem miejskich zakamarków zaczęła się jeszcze w dzieciństwie. - Miałem 10 lat, gdy moje rodzinne miasto było w przebudowie. Weszliśmy do jednego z opuszczonych gmachów i zobaczyłem zdjęcia, ubrania, meble, które pozostały po poprzednich mieszkańcach - wspominał gość Czwórki. - Miałem wówczas stracha, to wejście było bardzo niepewne, jednak zafascynowało mnie to, że w tym miejscu mieszkali ludzie, a teraz odeszli i pozostawili po sobie tyle rzeczy.

Sietra Urbex kilka lat temu dwukrotnie odwiedził opuszczone okolice Czarnobyla. - Dla turystów została otwarta tamtejsza elektrownia, można było zobaczyć wszystko "od kuchni". Chodziliśmy po pokrywie nieczynnego reaktora i zwiedzaliśmy pomieszczenia, w których zaczęła się katastrofa - opowiadał gość Czwórki. - Całe panele sterujące, tamten sprzęt, ówczesna technologia - to wszystko jest niesamowite i do dziś robi na zwiedzających ogromne wrażenie - mówił. 

Posłuchaj
09:52 czwórka urbex_PR4_AAC 2023_02_06-08-13-24.mp3 Sietra Urbex o eksplorowaniu miejskich zakamarków (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W niektórych miejscach - jeśli wejdziemy bez właściwego przygotowania - może być niebezpieczne. - Bywają tam niestabilne stropy, rozrzucone chemikalia. Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i nigdy nie chodzić samodzielnie, by zawsze móc liczyć na pomoc - podkreślał gość Czwórki.

Sprawdź także:

Można także trafić na bezcenne znaleziska. - Ogólna zasada mówi, by pozostawiać po sobie w takich miejscach tylko ślady butów, a zabierać wyłącznie samodzielnie wykonane zdjęcia, ale w Poznaniu trafiliśmy na przykład na dokumenty, które uległyby zniszczeniu, więc oddaliśmy je do tamtejszego muzeum - wspominał. Niestety, takie miejsca odwiedzają także wandale. - Zupełnie tego nie rozumiem, a tacy ludzie po prostu niszczą budynki - mówił Sietra Urbex. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Sietra Urbex

Data emisji: 06.02.2023

Godzina emisji: 09.35

kd

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń