Portret artysty. Czy Jan Matejko robił sobie zdjęcia dla sławy?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 16:30
Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski - to artyści, których dzieła możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki nowej wystawie w Gabinecie Fotografii mamy szansę przyjrzeć się samym twórczyniom i twórcom. 
W Gabinecie Fotografii w MN w Warszawie można oglądać wystawę Portret artysty
W Gabinecie Fotografii w MN w Warszawie można oglądać wystawę "Portret artysty"Foto: Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie
  • "Portret artysty" to wystawa, którą można oglądać w Galerii Fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie.
  • Na zdjęcia i portretach zobaczymy wizerunki wybitnych artystek i artystów: Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Józefa Mehoffera.
  • - Fotografie były ważnym elementem promowania i budowania artystycznej biografii - mówi kuratorka Anna Masłowska. 
  • Wystawa "Portret artysty" będzie czynna do 21 lipca 2024 roku.

Jak wyglądał Julian Fałat?

Gabinet Fotografii jest częścią Galerii Sztuki XIX Wieku, która prezentuje malarstwo i rzeźbę. - Te obiekty zainspirowały nas do stworzenia wystawy "Portret artysty". Pomyśleliśmy, że osoby, które odwiedzają Galerię, niekoniecznie muszą wiedzieć, jak na przykład wyglądał Julian Fałat - autor przepięknych pejzaży - opowiada kuratorka Anna Masłowska. - Zależało nam także, żeby artystki i artystów pokazać też w różnych okresach ich życia. 

Fotografia jako dowód istnienia

Fotograficzne portrety jako element twórczych biografii artystów są istotnymi świadectwami ich funkcjonowania w przestrzeni społecznej i na rynku sztuki w II połowie XIX stulecia. - Na fotografiach widać, jak na przestrzeni lat zmienia się ich osobowość - dodaje gościni Czwórki.

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się bogaty zbiór fotograficznych wizerunków artystów polskich II połowy XIX wieku. W Gabinecie Fotografii prezentowana jest część tej kolekcji, obejmująca tzw. portrety oficjalne - wykonane w atelier profesjonalnych fotografów, w tradycyjnej, znanej z malarstwa konwencji. Portrety indywidualne to najczęściej hieratyczne popiersia na neutralnym tle, rzadziej wizerunki ukazujące półpostać lub całą postać z elementami wyposażenia studia fotograficznego w tle.

Posłuchaj
19:10 CZWÓRKA Stacja Kultura - muzeum narodowe 19.06.2024.mp3 Gabinet Fotografii - z wizytą w Muzeum Narodowym w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)

Kto robił zdjęcia, kto chciał się fotografować?

- Fotografia narodziła się w środowisku artystycznym i choć przeglądając nasze zdjęcia, szybko można ocenić, który fotograf miał talent, a który nie, to była sztuką, a wielu pionierów fotografii było wykształconymi malarzami, grafikami i rysownikami - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Robili oni zdjęcia innym artystom oraz fotografowali ich prace. W ten sposób reprodukcje graficzne zostały zastąpione fotograficznymi, a artyści - oprócz pamiątki - otrzymywali narzędzie do promowania własnego wizerunku i budowania artystycznej biografii.

Co znajduje się w Dziale Zbiorów Fotografii i Ikonografii?

Prezentowane zdjęcia pochodzą z Działu Zbiorów Fotografii i Ikonografii, który - wbrew pozorom - jest jednym z największych działów Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego zbiory szacuje się na ok. 300 tys. różnorodnych obiektów. - Głównym trzonem jest zbiór fotografii historycznej, ale mamy też fotografię współczesną - opowiada Anna Masłowska. - Dysponujemy także drzeworytami, rysunkami, pocztówkami i drukami reprezentującymi polską i światową kulturę.

Zobacz także:

Wystawa "Portret artysty" będzie czynna do 21 lipca 2024 roku. Archiwalne fotografie można też oglądać online. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gościni: Anna Masłowska (kuratorka wystawy, Dział Zbiorów Fotografii i Ikonografii, Muzeum Narodowe w Warszawie)

Data emisji: 19.06.2024

Godzina emisji: 10.15

kul/kormp

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń