Krótka historia butów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 14:58
Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
Buty
Buty Foto: Glow Images/East News

Naukowcy wciąż się spierają co było najważniejszym i pierwszym wynalazkiem w dziejach ludzkości – ogień czy koło. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwszą rzeczą jaką odkryli nasi prymitywni przodkowie było to, że posiadamy stopy. A jak wiadomo nasi dziadkowie z bardzo odległych czasów prowadzili tryb koczowniczy i przemieszczali się z miejsca na miejsce. Konieczność zmusiła ich do wymyślenia metod ochrony stóp przed ostrymi skałami, palącymi piaskami, nierównym terenem, który przemierzali w poszukiwaniu jedzenia i schronienia. Wszystko wskazuje na to, że już 40 tysięcy lat temu ludzie mogli stosować coś na wzór dzisiejszych butów.

W "Czwartym Wymiarze" opowiemy o tym, jak zmieniał się i ewoluował but na przestrzeni wieków.

Nasi przodkowie wychodzili z założenia, że trzeba dbać o stopy i w jakikolwiek sposób je chronić. Początkowo stosowali to, co mogli znaleźć w swoim otoczeniu, czyli obwiązywali stopy splecionymi trawą lub używali skór zwierzęcych, by uniknąć obtarć i skaleczeń.

W piątkowe popołudnie dowiecie się także, jak wyglądały buty w czasach starożytnych i w której epoce długość szpica w bucie decydowała o statusie społecznym.

Powiemy również o tym, jak to się stało, że historia obcasa zaczyna się od mężczyzn oraz jakie buty stały się fenomenem, który z bieżni przedostał się do świata mody.

Więcej o historii butów, w piątek 28 lutego, w "Czwartym Wymiarze" 28 lutego, w piątek, po godzinie 16.00.

Zobacz więcej na temat: buty do biegania Czwórka moda
Czytaj także

Moda przynosi radochę niezależnie od wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 13:45
- Projekt M(ł)oda Dusza ma pokazć trochę inny wymiar mody, która do tej pory kojarzyła się z czerwonym dywanem, fleshami, paparazzi, celebrytami, którzy nosza najbardziej znane kolekcje - mówią dziewczyny z Pakamera.pl. - Wspólny mianownik naszego spojrzenia na modę to szczęście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Kuczyńska - pokazy mody stresują mnie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:50
Twierdzi, że na język mody można przełożyć wszystko: literaturę, muzykę oraz podróże. To właśnie one są głównym źródłem inspiracji dla Ani Kuczyńskiej - polskiej projektantki, którą prestiżowy magazyn "Voque" nazwał "nadzieją wschodu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jackson występował w jego koszulkach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 12:30
Rafał Wechterowicz kiedyś był nauczycielem w gimnazjum, od 8 lat projektuje koszule, także dla gwiazd światowego formatu.
rozwiń zwiń