Jak poruszać się po Londynie środkami transportu miejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 19:23
Jeśli planujecie w najbliższych dniach wycieczkę do Londynu - oto, co musicie wiedzieć o tamtejszej komunikacji.
Audio
  • Jak poruszać się po Londynie środkami transportu miejskiego? - materiał Oli Jasińskiej (Czwórka/Czwarty wymiar)
Londyńskie taksówki
Londyńskie taksówkiFoto: Glow Images/East News

Po Londynie nie warto poruszać się prywatnym samochodem. Są tam ogromne korki, a wjazd do centrum miasta jest płatny. Poza tym trzeba też zapłacić za samo parkowanie. Dlatego warto w tym mieście korzystać z innych środków komunikacji miejskiej: legendarnych piętrowych autobusów, albo bardzo popularnego wśród londyńczyków metra.

- Metro w tym mieście jest jednym z najstarszych na świecie. Pierwsza linia została otwarta w drugiej połowie XIX w. - opowiada John Beauchamp, Anglik i dziennikarz Polskiego Radia Dla Zagranicy. - Dostępnych jest kilkanaście linii, które jeżdżą po całym Londynie i wyjeżdżają poza miasto.

Jak przyznaje Szymon Sołtysik, redaktor naczelny Top Gear Polska, londyńskie metro to jedna z najgęstszych sieci podziemnej kolejki na świecie. - Łączy się z koleją podmiejską i dworcami autobusowymi. Ten system jest bardzo dobrze pomyślany.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

Ci, którym mniej się spieszy, mogą wybrać taksówkę. Słynne londyńskie taksówki uchodzą za najlepsze na świecie: są czyste, wygodne i bezpieczne. - To bardzo charakterystyczne samochody, z podniesioną linią dachu. Mają wygodne wnętrze, zaprojektowane z myślą o przewożeniu pasażerów - mówi Sołtysik w "Czwartym wymiarze".

A jak podróżuje się legendarnymi czerwonymi, piętrowymi autobusami? By dowiedzieć się więcej o tym, czym najwygodniej, najszybciej i najbezpieczniej poruszać się po Londynie, a także poznać ceny takiej wycieczki - posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Oli Jasińskiej.

(kd/tj)

Czytaj także

Brytyjski Gloucester - miasto sera i Harry'ego Pottera

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:00
Londyn, Liverpool, czy Edynburg są najczęściej odwiedzane przez turystów na Wyspach Brytyjskich. Warto także zobaczyć naprawdę niezwykłe miejsca, o których w przewodnikach turystycznych jest ciszej. Na przykład Gloucester, czyli miasto, w którym… kręcono serię filmów o czarodzieju Harrym Potterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Londyn: miasto parków i ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 08:00
St. James Park, Hyde Park, Poison Garden, czy Richmond Park - każdy z nich jest wyjątkowy i wart odwiedzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie przyszłość komunikacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 10:18
W "Czwartym Wymiarze" zadamy sobie pytanie, jak będzie wyglądała komunikacja miejska przyszłości? Sprawdzimy miejsca na świecie, gdzie futurystyczna komunikacja już funkcjonuje.
rozwiń zwiń