Jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 19:00
Okulary przeciwsłoneczne można kupić praktycznie wszędzie - nie tylko w salonach optycznych, ale także na stacjach benzynowych, w sklepach odzieżowych i na bazarowych straganach. Tymczasem takie tanie okulary rzadko spełniają właściwie swoją funkcję i chronią oczy przed promieniami słonecznymi.
Audio
  • Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? - materiał Mateusza Kulika (Czwórka/Czwarty wymiar)
Jak kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?
Foto: Glow Images/East News

Eksperci przekonują, że na okularach przeciwsłonecznych nie warto oszczędzać. Lepiej kupić droższą parę cenionej firmy w sprawdzonym punkcie, niż zadowolić się jej tanim odpowiednikiem. - Każda soczewka, która jest zabarwiona rozszerza nam źrenice, przez co wszystkie najgorsze promienie trafiają do oka. Jeśli więc soczewka nie ma filtrów, jest to bardzo niebezpieczne - tłumaczy optyk.

Promieniowanie ultrafioletowe jest bowiem szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale także dla oczu. Na rynku dostępne są cztery kategorie szkieł - od "zera", czyli białego szkła, nie chroniącego oczu przed słońcem, przez szkła żółte, czyli "jedynkę", aż po szkła typowo przeciwsłoneczne, czyli kategorię "trzy" i "cztery". W polskich warunkach wystarczą "trójki".

Czytaj także Kupujesz za granicą? Dowiedz się, co z gwarancją <<<

Kupując okulary warto zastanowić się, kiedy i podczas jakich czynności będziemy ich używać. Jeśli chcemy uprawiać jogging, potrzebujemy okularów bardzo lekkich, jeśli planujemy jeździć na rowerze, należy wybrać te, które będą ciasno przylegały do twarzy. Na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu okularów przeciwsłonecznych? Po więcej informacji zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Mateusza Kulika.

Co tydzień dziennikarze Czwórki sprawdzają, a potem podpowiadają wam i doradzają, jak kupić sprzęt niezbędny podczas wakacji. Dowiemy się więc także m.in. jaki ekwipunek do nurkowania wybrać, na co zwrócić uwagę podczas zakupu namiotu, czy warto wydawać pieniądze na frisbee, a także, na co zwracać uwagę podczas zakupu wakeboardu. Na audycję "Czwarty wymiar" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, od godz. 16.00 do 19.00!

(kd, pg)

Czytaj także

Wakacyjna superprzygoda w Polsce? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 19:06
W czwartkowym wydaniu audycji "4 do 4" będziemy Was przekonywać, że w Polsce także można spędzić nie tylko świetne wakacje, ale także ekstremalny, pełen wrażeń długi weekend. Zapraszamy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak umiejętnie wydawać pieniądze za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:07
Wizyta w kantorze, korzystanie z kart czy bankomatów - w jaki sposób płacić podczas zagranicznych wojaży, by stracić jak najmniej pieniędzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warmia i Mazury - tam uciekamy od miejskiego zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
Mimo, że co roku latem na Warmię i Mazury zjeżdżają tłumy urlopowiczów, ciągle można tam znaleźć miejsca, które nie są zatłoczone i zadeptane. Co więcej, stają się przyjemnymi enklawami spokoju, oferując pobyt wśród sympatycznych ludzi, którzy świetnie znają okolice i potrafią doradzić, gdzie i w jaki sposób najlepiej spędzić czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje za bezcen - to jest możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 11:30
Tanie bilety lotnicze, niższa taryfa roamingowa i oferty last minute. Podpowiadamy co zrobić, żeby spędzić wakacje życia i nie zbankrutować.
rozwiń zwiń