Inteligentne domy - nadchodzi rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 18:33
Technologia pędzi w zawrotnym tempie i zmierza do tego, by w jak największym stopniu ułatwić nam życie. Kolejnym krokiem są inteligentne domy. Na razie jednak mogą się nimi cieszyć tylko najzamożniejsi.
Audio
  • O tym, czym są inteligentne domy, opowiadał Marcin Kubicki z magazynu "T3" (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Inteligentne domy - nadchodzi rewolucja?
Foto: Glow Images/East News

Nie wypracowano dotąd powszechnie obowiązującej definicji tego, czym jest "inteligentny dom". W audycji "Czwarty Wymiar" Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3", spróbował przybliżyć ten termin. - Jest to system rozwiązań, które można zainstalować w domu i sprawiają one, że mamy zdalny dostęp do wszelkich dóbr w naszym mieszkaniu. W tej chwili ilość tych rozwiązań jest jeszcze ograniczona, ale to się zmienia błyskawicznie. Docelowo chodzi o to, żebyśmy wracając do domu po ciężkim dniu pracy, mogli jednym pilotem wstawić pranie, włączyć wodę na herbatę, otworzyć okno w salonie i ustawić klimatyzację w sypialni - opowiedział obrazowo ekspert.Dostępne w tej chwili na rynku systemy operacyjne nie są na kieszeń przeciętnego obywatela. Jest to bez wątpienia rozwiązanie luksusowe, na które mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi. - To jednak się może i będzie się szybko zmieniało. Technologie idą do przodu w takim tempie, że to, co 5 lat temu zdawało się szczytem bogactwa, dziś kupują najbiedniejsi mieszkańcy państw średnio rozwiniętych. Technologie smart - w telefonach, telewizorach - weszły do powszechnego obiegu i sprawić je sobie może w zasadzie każdy. Wydaje mi się, że w tym przypadku będzie podobnie - przekonywał Kubicki.

Więcej o technologii inteligentnych domów - w nagraniu audycji "Czwarty Wymiar" .

ac/asz

Czytaj także

Coś z niczego. Jak urządzić małe mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 12:00
Urządzić mieszkanie samemu, czy zdać się na pomoc fachowców? Przed tym dylematem corocznie stają tysiące Polaków. Sprawdziliśmy, jakie są najnowsze trendy. - Z pomocą specjalistów możemy z kawalerki zrobić naprawdę funkcjonalne i wygodne mieszkanko - przekonuje Agnieszka Gruszczyńska-Hyc z "M jak mieszkanie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżety na wakacje. Co zabrać? [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 19:40
- Laptop, tablet, kamera, aparat, mnóstwo kabli, konsola - te wszystkie rzeczy miałem ze sobą na poprzednich wakacjach - przyznał Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telewizor Rubin - okno na świat PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 19:00
Produkowany w Związku Radzieckim telewizor marki Rubin był za czasów PRL-u prawdziwym oknem świat milionów Polaków i narzędziem integracji mieszkańców wielkich blokowisk. Co prawda lubił się psuć, czasem wybuchał, ale i tak wspominamy go z nostalgią.
rozwiń zwiń