Stworzono ścieżki dla osób korzystających ze smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 11:00
Naukowcy w USA i w Chinach doszli do wniosku, że smartfony bywają naprawdę niebezpieczne. Przeprowadzili badania, z których wynika, że idąc i jednocześnie pisząc smsy, często potykamy się, bądź uderzamy w różne przedmioty. Dlatego powstały specjalne ścieżki dla smartfonowców.
Audio
  • Ścieżki dla smartfonowców powinny powstać także w Polsce? (Czwórka/Czwarty wymiar)
Stworzono ścieżki dla osób korzystających ze smartfonów
Foto: Glow Images/East News

Okazuje się, że ludzie ze smartfonami w dłoniach, skupieni na treściach wiadomości, które piszą, stanowią spore zagrożenie na drodze. Zarówno dla siebie, jak i dla innych. W Waszyngtonie i w jednej z chińskich miejscowości - w tym kraju, według różnych badań, odsetek osób uzależnionych od smartfonów wynosi aż 80 proc. - w ramach eksperymentu społecznego przygotowano dla nich specjale ścieżki. Chodniki podzielono na dwie ścieżki ruchu i oznakowano je "Bez telefonów komórkowych" oraz "Telefony komórkowe - wchodzisz na własne ryzyko".

- Ta droga to dziwny, absurdalny twór, który ma ilustrować pewne społeczne zjawiska - Paweł Surosz z Wirtualnej Polski. - Jednak te chodniki są zbyt krótkie, by ostatecznie cokolwiek stwierdzić - chińska wersja ma jedynie 30 m.

Czytaj także: Jeden smartfon na całe życie - czy to możliwe? <<<

Na takich ścieżkach dla smartfonowców nie ma żadnych znaków, koszy na śmieci czy latarń. Każdy ze spacerowiczów może więc iść śmiało przed siebie, patrząc wyłącznie na ekran swojego telefonu, zamiast pod nogi.

By dowiedzieć się więcej o nowym projekcie posłuchaj nagrania materiału reporterskiego z audycji "Czwarty wymiar".

(kd/asz)

Czytaj także

Aplikacje, bez których nie możemy żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 12:00
- Dziś aplikacje wyszły już poza obszar smartfonów czy tabletów. Wkrótce może się okazać, że nie będzie już urządzeń, które funkcjonują bez nich. Dotyczy to też sprzętów domowego użytku, jak pralki, czy… odkurzacze - mówi w Czwórce Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec kultowych telefonów. Jaka przyszłość czeka Nokię?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:46
Firma Nokia powstała w 1865 roku. Wówczas fabryka ta produkowała masę papierniczą, następnie kable i galanterię gumową. Dopiero po przeprowadzce do fińskiego miasteczka o nazwie Nokia narodziła się korporacja, którą znamy dziś. Tam bowiem zaczęto produkować szeroko pojętą elektronikę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżety na wakacje. Co zabrać? [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 19:40
- Laptop, tablet, kamera, aparat, mnóstwo kabli, konsola - te wszystkie rzeczy miałem ze sobą na poprzednich wakacjach - przyznał Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marketing - klucz do sprzedaży smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 08:10
Korzystając z abonamentu telefonicznego, w różnych sieciach komórkowych, co dwa lata jesteśmy przekonywani, że potrzebujemy nowego telefonu. Jednak czy nowy smartfon jest rzeczywiście o niebo lepszy od naszego starszego modelu?
rozwiń zwiń