Pracowite wakacje najlepszego młodego informatyka w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 09:44
W Czwórce gościliśmy Karola Farbisia, zwycięzcę XIX olimpiady informatycznej. Laureat opowiedział o swoich planach związanych z tą dziedziną wiedzy.
Audio

- Na co dzień zajmuję się wymyślaniem algorytmów i ich implementacją, czyli pisaniem programów, jednak w rodzinie funkcjonuję po prostu jako ktoś od naprawiania komputerów – mówił Karol Farbiś w audycji Kuby Marcinowicza. Uczeń VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu po zajęciu trzeciego miejsca na ubiegłorocznej ogólnopolskiej olimpiadzie informatycznej, w tegorocznej edycji imprezy był już bezkonkurencyjny.

- Na olimpiadzie chodziło o to, żeby rozwiązać jak najwięcej historyjek, w których jest ukryty problem algorytmiczny. Należało stworzyć algorytm, który go rozwiązuje i napisać program. Zaczyna się od kartki papieru. Komputera używa się dopiero po pierwszej, czy drugiej godzinie zawodów, a trwały one pięć godzin - wspominał gość "Czwartego wymiaru".

Zwycięstwo na olimpiadzie zapewniło Karolowi Farbisiowi nie tylko indeks na dowolną uczelnię w Polsce, na kierunek związany z informatyką, ale też ustawiło wakacyjny grafik mistrza, który już od maja będzie brał udział w międzynarodowych zawodach.

- Zaczyna się to już na początku maja na Łotwie. W Ventspils odbędzie się Bałtycka Olimpiada Informatyczna. Na początku czerwca jadę na obóz w Czechach lub Słowacji, gdzie reprezentacje Czech, Polski i Słowacji będą trenowały przed Międzynarodową Olimpiadą Informatyczną. Początek lipca to Węgry i Olimpiada Krajów Europy Centralnej, z kolei pod koniec sierpnia jest nasz polski obóz w Krynicy i na koniec września Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna we Włoszech – wymieniał Farbiś.

Ściskając kciuki za naszego młodego mistrza, zachęcamy do wysłuchania nagrania rozmowy, w której Karol Farbiś opowiedział o swoich planach związanych, jakżeby inaczej, z informatyką.

bch

Czytaj także

Skradziony iPad wysyła zdjęcia do właściciela

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 13:22
Okradziony programista ma nadzieję, że chmura sieciowa pomoże mu w odnalezieniu złodzieja tabletu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gadżety jaskiniowców z komputera

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 19:59
Tylko w Czwórce dowiecie się jak za pomocą komputera przenieść się w czasie – do epoki kamienia łupanego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełam stereotypy: kobiety to świetne programistki!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 12:00
Dotychczas wśród młodych ludzi pokutował stereotyp, że do programowania komputerowego dziewczyny właściwie się nie nadają. Kierunki ścisłe na politechnikach oblegane są więc przez przedstawicieli płci męskiej. Nadszedł czas, by to zmienić.
rozwiń zwiń