Jak flota powietrzna rosła w siłę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 18:29
W zbiorach Archiwum Polskiego Radia odnajdujemy wiele smaczków. Tym razem wśród dawnych radiowych taśm wyszperaliśmy te o lotnictwie: od Żuka do Boeinga.
Audio

Gdy w Świdniku rozpoczęto produkcję śmigłowców według licencji radzieckiej pojawiły się głosy krytykujące tę inicjatywę. Do tej sytuacji z ogromnym spokojem podszedł inżynier Żurakowski, główny konstruktor polskiego śmigłowca "Żuk"

- Prosta sprawa, moja konstrukcja jeszcze nie jest dopracowana - odpowiada konstruktor. - Dziś jeszcze nie mogę jej oddać na warsztat. Poza tym lotnictwo to przemysł, a przemysł powinien to produkować, czego sobie życzy klient. Właśnie na taki śmigłowiec, wg radzieckiej licencji mamy zapotrzebowanie. Śmigłowiec "Żuk" jest innej klasy, ma inny, słabszy silnik, natomiast jeśli chodzi o nowoczesność to będę się starał, żeby mój śmigłowiec był nowoczesny - dodał.

W roku 1971 sytuacja naszego lotnictwa trochę się poprawiła, a nasi piloci mieli zaszczyt testować komunikacyjny odrzutowiec Tu-134. - Sprawa była dla nas niezmiernie interesująca i ze względu na obiekt prób i ze względu na współpracę z biurem bardzo doświadczonym, zespołem Tupolewa - mówił Andrzej Abłamowicz, jeden z polskich pilotów doświadczalnych.

W naszych archiwach odnajdujemy też dźwięki mówiące o pierwszym transoceanicznym locie Boeinga w polskich barwach. Dano mu na imię "Gniezno". Na jego pokładzie bardzo zadbano o pasażerów - mieli okazję obejrzeć obie części filmu "Va bank". Jednak jak przyznał rzecznik PLL Lot w 1989 roku, stewardesy musiały jeszcze poćwiczyć obsługę tak dużego samolotu. Zapraszamy do wysłuchania załączonego materiału.

Posłuchaj niepowtarzalnych nagrań z tamtego okresu. Do dźwiękowego zwiedzania Archiwum Polskiego Radia zapraszamy w każdy wtorek w "Czwartym wymiarze"!

>>Więcej archiwalnych dźwięków znajdziesz na platformie moje.polskieradio.pl<<

Czytaj także

Sytuacje awaryjne przećwiczą w symulatorze

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 15:13
Piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymali do dyspozycji symulator śmigłowca EC 135. Odwiedziliśmy go z kamerą "Czwórki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bari, miasto mafii i świętego Mikołaja"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 10:08
Skandal we Włoszech wywołały słowa stewardessy linii lotniczych Ryanair. Władze regionu Apulia zażądały od przewoźnika przeprosin.
rozwiń zwiń