Smsy leczą depresję

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 18:00
Smsy mają wiele złych stron, ale amerykańscy naukowcy znaleźli też ich pozytywne działanie. Wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości wpływa na nasze samopoczucie, powoduje, że jesteśmy szczęśliwsi.
Audio
Smsy leczą depresję
Foto: Glow Images/East News

Okazuje się, że naukowcy przeprowadzili mnóstwo badań na temat smsowania i wpływu smsów na ludzki organizm. Jedni stwierdzili, że to powoduje wtórny analfabetyzm, inni że reumatyzm kciuka, bóle i opuchlizny. Ale smsowanie ma też swoje dobre strony. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości tekstowych wpływa korzystnie na cierpiących na depresję.
- Istnieją takie badania, które zostały przeprowadzone na uniwersytecie kalifornijskim pod przewodnictwem psychologa klinicznego Adriana Agilery. Dowodzą one, że dostawanie smsów poprawia samopoczucie - mówi psychoterapeuta Agnieszka Borowska.
Naukowiec zdecydował się na badanie osób, które mają problemy z nastrojem. Wybrał grupę własnych pacjentów i sam wysyłał do nich krótkie wiadomości - jak to zadziałało dowiesz się słuchając załączonego materiału z "Czwartego wymiaru".
(pj)

Czytaj także

Być może spotkasz na ulicy zaginionego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 10:37
30 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Być może jedna z 1500 poszukiwanych co roku przez Fundację Itaka osób stanęła dziś na Twojej drodze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, czy grozi Ci multimedialna depresja

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 18:14
Kiedyś słowem "techno-maniak", niekoniecznie dobrze, określało się amatorów prostej muzyki spod znaku technodance. Dziś to dużo bardziej poważny problem, związany z multimedialną depresją, czyli nową chorobą cywilizacyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne myślenie może wywołać depresję!

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 15:20
Dziedzictwo Freuda jest dla nas przekleństwem - twierdzi Tomasz Stawiszyński. Tę ryzykowną tezę próbował udowodnić w książce, o której opowiedział w "Stacji Kultura". Zapraszamy na "Potyczki z Freudem".
rozwiń zwiń