"Bo MDM, bo MDM rośnie w górę z każdym dniem..."

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 09:32
Potężną, monumentalną Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową wybudowano zaledwie w dwa lata. Pierwsze mieszkania otrzymali, nie kto inny, jak przodownicy pracy.
Audio
  • Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa w Archiwum Polskiego Radia (Czwarty Wymiar/Czwórka)
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, 22 lipca 1952 roku
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, 22 lipca 1952 rokuFoto: Wikipedia/public domain/W. Slawny

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, to socrealistyczy zespół mieszkaniowy w Warszawie. Budynki osiedla zajmują najbliższe okolice placu Konstytucji i placu Zbawiciela.

Wszystkie budynki powstały zaledwie w dwa lata, 1950-1952, pracami projektowymi kierowali Józef Sigalin, Stanisław Jankowski, Jan Knothe i Zygmunt Stępiński. MDM stoi do dziś jedni go chwalą i lubią, inni pokazują ja wzór architektury socrealistycznej.

W 1951 rok na plac Konstytucji wybrali się reporterzy Polskiego Radia audycji "Na warszawskiej fali". - Dzięki robotnikom, dzięki ich pracy, 22 lipca 1951 roku, do dwóch bloków przy ulicy Pięknej wprowadzili się pierwsi lokatorzy nowej dzielnicy - relacjonowano.

Nie zabrakło oczywiście przemówień partyjnych dygnitarzy wychwalających postępy w budowie, pracę robotników i wysiłki całej załogi. Mieszkania w pierwszych blokach otrzymali oczywiście przodownicy pracy, wyrabiający ponad 200% dziennej normy.
W 1952 roku, oczywiście 22 lipca pod kandelabrami na placu Konstytucji rozstawiono estrady, na których bawiła się cała Warszawa. W tym czasie reporterzy Polskiego Radia odwiedzili mieszkanie dozorczyni jednego z bloków MDMu.
W latach 50. MDM sławiono i uwielbiano, pisano o nim nawet wiersze i piosenki.
(pj)

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Archiwum Cyfrowe: kopalnia wiedzy i... tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 18:00
15 mln zdjęć, 30 tys. nagrań dźwiękowych i ok. 3 tys. filmów, m.in. historia saturatorów, życie polskich żołnierzy po II wojnie światowej, fotografie artystów, kompozytorów i malarzy z początku ubiegłego stulecia - to wszystko mieści się w magazynach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kujemy przyszłość socjalistycznej ojczyzny!" Tak otwierano rurociąg "Przyjaźń"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 18:23
Czwórka po raz kolejny zagląda do archiwów Polskiego Radia. Tym razem odnaleźliśmy m.in. nagrania z epokowego wydarzenia: pierwszych sekund pracy rurociągu naftowego "Przyjaźń". Co mówił wówczas Władysław Gomułka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Bierut i inni towarzysze w majowe święto

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 08:00
W latach 50 i 60. Święto Pracy obchodzono inaczej niż dziś. Nie mogło wówczas zabraknąć pierwszomajowych uroczystości. Posłuchaj, co tego dnia mówił do ludu m.in. towarzysz Bolesław Bierut? Czwórka zagląda do archiwów Polskiego Radia.
rozwiń zwiń