Pierwsze audycje Polskiego Radia - był rok 1925

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 10:00
Pierwszy program radiowy został wyemitowany 1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. - To było w tę wielką zimę, było 40 stopni mrozu - wspominał jeden z słuchaczy.
Audio
  • Historia Polskiego Radia w dźwiękach (Czwarty wymiar/Czwórka)
Stare modele odbiorników radiowych na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie
Stare modele odbiorników radiowych na wystawie w Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Paweł Kula

Był to próbny program, jednak ten właśnie eksperyment techniczny poprzedził powstanie Polskiego Radia, co miało miejsce 18 sierpnia 1925 roku.

- Dostałem linkę antenową, nową. Dałem 75 złotych, kupę pieniędzy. Przyszedł do mnie kuzyn - wspomina w audycji "Historia Polskiego Radia cz. 1.", autorstwa Marii Bobrowskiej, jeden z pierwszych słuchaczy Polskiego Radia. - To było w tę wielką zimę, było 40 stopni mrozu. Nie dało się wejść na drzewo, więc kuzyn sobie okręcił nogi szmatami i wyszedł tak wysoko, że w końcu antenę założyliśmy. Włączyłem radio, a tu hejnał słyszę z Krakowa! Tak mnie to w pamięci utkwiło, że dziś jak go słyszę, to aż mnie przeszywa.

Inny słuchacz wspominał, że jego pierwszy odbiornik był "mały i kryształowy". - Połączony był z głośnikiem, z którego dobywał się skrzeczący głos - opowiadał mężczyzna.

Poznaj historię zapisaną w dźwiękach Archiwum Polskiego Radia <<<

W lipcu 1945 roku otwarto radiostację w Raszynie. Znajdował się tam najsilniejszy wówczas nadajnik w Europie, który miał moc 120 kW, a także najwyższy maszt, który obejmował większość terenów przedwojennej Polski. – Halo, halo. Tu Łódź. Podajemy pierwszą próbę transmisji z Łodzi do Warszawy. Chwila historyczna – rozpoczął nadawanie spiker w nagraniu z 1945 roku.

Dziś Polskie Radio nadaje już w cyfrowej jakości, w systemie DAB+.

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych nagrań z archiwalnych audycji Polskiego Radia, m.in. lat 20. i 40. ubiegłego stulecia.

(kd)

Czytaj także

Noc Muzeów 2013. Z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 17:05
18 maja Polskie Radio zaprasza do Pałacu Staszica na dźwiękową podróż w czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka pierwsza w radiu, potem w internecie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 13:20
W cyklu "Spytaj redaktora" sprawdziliśmy jak to się dzieje, że Czwórkę wcześniej słychać w radioodbiorniku niż w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia. "To bardzo duży krok naprzód"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:30
Poprawa zasięgu, znakomity dźwięk - to tylko niektóre zalety wprowadzenia cyfrowej jakości programów radiowych. Na początek mogą je odbierać mieszkańcy Warszawy i Katowic, a do końca 2015 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne w całej Polsce.
rozwiń zwiń