Jesteś głodny? Użyj wyobraźni!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 17:50
Amerykańscy naukowcy już nie mają wątpliwości. Uczucie głodu możesz zaspokoić wyobraźnią!
Audio
  • Co zrobić, żeby jeść mniej - radzą amerykańscy naukowcy (Czwórka/Czwarty wymiar)
Z badań amerykańskich naukowców wynika, że samo wyobrażanie sobie konsumpcji posiłku potrafi zaspokoić apetyt
Z badań amerykańskich naukowców wynika, że samo wyobrażanie sobie konsumpcji posiłku potrafi zaspokoić apetytFoto: Glow Images/East News

Naukowcy podzielili uczestników eksperymentu na trzy grupy. Pierwsza miała sobie wyobrazić, że wkłada 33 monety do opłacanej nimi pralki w pralni, druga - że wkłada do pralki 30 monet i zjada 3 cukierki, trzecia - że wrzuca 3 monety i zjada 30 cukierków. Po sprostaniu temu wyzwaniu ochotnicy swobodnie mogli czerpać z misy wypełnionej prawdziwymi słodyczami.

- Okazało się, że najmniej zjedli ci, którzy wyobrazili sobie jak konsumują cukierki - mówi dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologi Doświadczalnej PAN. - Ich mózg został oszukany i w efekcie zaczęło towarzyszyć im poczucie sytości.

Wyniki kolejnych eksperymentów pokazały jednak, że samo myślenie o apetycznym daniu nie zapobiega objadaniu się. Działa to tylko wtedy, gdy wyobrażamy sobie proces zjadania go.

Więc zamiast myśleć, że mamy ochotę na ciastko, po prostu wyobraźmy sobie, że je jemy.

Smacznego!

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria psychologia
Czytaj także

Szef kuchni: mężczyźni gotują impulsywnie, kobiety są bardziej dokładne

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 19:05
Czy płeć ma wpływ na podejście do gotowania i kto tak naprawdę rządzi dziś w kuchni - odpowiada szef kuchni i pasjonat gotowania Tomasz Woźniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety piją jak mężczyźni. "To dla nich wyniszczające"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 08:00
"Męskie picie kobiet" to zjawisko, które w krajach Europy Zachodniej pojawiło się kilkanaście lat temu. Do nas właśnie dociera, a młode Polki piją coraz częściej i coraz chętniej. I nazywają to "alkoholową emancypacją".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego potrzebna nam dziś muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:45
- Tak samo jak padły pewne bariery gatunkowe w muzyce, tak samo pewne wątki ideologiczne czy światopoglądowe też się bardzo swobodnie mieszają. Nie ma takiej potrzeby, aby obowiązkowo to co dobre w muzyce było jednocześnie kontestacyjne - powiedział w Czwórce dziennikarz muzyczny "Gazety Wyborczej" Robert Sankowski.
rozwiń zwiń