Jan Jakub Kolski: według mnie ta "książczyna" jest o miłości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 19:08
"Dwanaście słów" to opowieść o losach kilku osób. Historia o życiu, miłości, cierpieniu, poszukiwaniu siebie. Jan Jakub Kolski pragnie, by to "drudzy" opowiedzieli mu, o czym ona jest.
Audio
  • Jan Jakub Kolski opowiada o swojej książce "Dwanaście słów" (Czwórka/Stacja Kultura)
Jan Jakub Kolski
Jan Jakub Kolski Foto: Wojciech Kusiński

"Dwanaście słów" to najnowsza książka Kolskiego. Reżyser, scenarzysta i pisarz, opowiadając o niej w Czwórce, używa słowa "książczyna". Uważa, że książki piszą Jerzy Pilch czy Eustachy Rylski.

Gość "Stacji Kultura" niechętnie odpowiada na pytanie, o czym traktuje jego powieść. I choć przyznaje, że według niego "Dwanaście słów" jest o miłości i próbie docieczenia, kim się jest naprawdę, to czeka na interpretacje czytelników.

- Pisanie, jak mało która aktywność, polega na wyobraźni tego "drugiego" - mówi Jan Jakub Kolski. - Ja nie chciałbym temu "drugiemu", którym może być Pan czy Pani, mówić, o czym to jest. Nich "drugi" wykona swój własny wysiłek, niech się zmierzy z tą książką i niech mi powie, o czym to jest - dodaje.

Kuba
Kuba Kukla, Jan Jakub Kolski i Kasia Dydo /fot. Wojciech Kusiński

W "Dwunastu słowach" odnajdziemy wielu bohaterów: każdy ma swoją historię, jednak ich losy się splatają. Scena otwierająca tę publikację jest bardzo kontrowersyjna. Jednak gość Czwórki zaprzecza, że chciał wywołać oburzenie.  - Jeśli człowiek piszący lub robiący filmy stawia sobie za cel bycie kontrowersyjnym, to może nigdzie nie trafić - tłumaczy. - Lepiej jest celować w siebie. Ja nie staram się "trafić", nie "adresuję" - wyjaśnił.

Jakie plany, pisarskie czy reżyserskie, ma Jan Jakub Kolski na najbliższy czas i czy jeszcze chodzi po jaskiniach, dowiesz się słuchając "Stacji Kultura".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura

Czytaj także

"Brudna gra" - pierwszy polski kryminał sportowy

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 08:00
- Fair play w sporcie to gest pozorny, bo tak naprawdę liczą się duże pieniądze - przekonuje Nikodem Pałasz, autor pierwszego polskiego kryminału sportowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownia Kapuścińskiego - tajemnice warsztatu mistrza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:40
Pozostawił po sobie ponad 30 książek i na stałe wpisał się w historię polskiej literatury oraz dziennikarstwa. Teraz wspomnienie o słynnym reportażyście, pisarzu i znawcy Afryki powraca w filmie "Ryszard Kapuściński wyjechał...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Waszczyk: "Ocean" to raport z urlopu od życia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 13:00
- Ta książka jest alegorią życia 40-latka, która wyrusza w wielką podróż - opowiada autor "Oceanu". Maciej Waszczyk wybrał się w świat śladami Amelii Earhart i w barwny sposób opisał to, co go w tej podróży spotkało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemowit Szczerek: Europa Wschodnia to nie jest przyjemne miejsce do życia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 14:30
- "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" to książka i o nas, Polakach, i o nich, Ukraińcach - mówi w Czwórce Ziemowit Szczerek, laureat Paszportu "Polityki". - Opowiada o dwóch narodach, które zostały rzucone w bardzo specyficzną przestrzeń geopolityczną i dzieliły specyficzną historię - dodaje.
rozwiń zwiń